Trzecia Droga - razem czy osobno? Fot. PAP/Rafał Guz
Trzecia Droga - razem czy osobno? Fot. PAP/Rafał Guz

Trzecia Droga czy każdy swoją drogą? „To nie spełniło oczekiwań”

Redakcja Redakcja Trzecia Droga Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Nie jest jeszcze pewne, czy w nowym Sejmie powstanie klub sejmowy Trzeciej Drogi. Możliwe, że obie partie, czyli PSL i Polska 2050, postanowią pójść swoją drogą. Ale to nie podoba się potencjalnym koalicjantom TD, czyli Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, bo oznaczałoby jeszcze trudniejsze rozmowy koalicyjne.

PSL i Polska 2050 - razem czy osobno?

Ludowcy i Polska 2050 choć oficjalnie deklarują, że są już gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę i stworzyć powyborczą rządzącą koalicję, tak naprawdę dopiero przygotowują się do negocjacji, mających na celu wyznaczenie „zasad kontynuacji współpracy” - pisze Business Insider.

Najważniejsze jest to, czy Trzecia Droga ze zdobytymi 65 mandatami utworzy jeden wspólny klub, czy dwa oddzielne.


"Droga nie spełniła oczekiwań"

Pierwsze rozmowy mogą rozpocząć się jeszcze we wtorek. – Osobiście popieram ideę dwóch klubów, ale wszystko przed nami – mówi polityk z Polski 2050.

Według Forsal.pl podobny pomysł przedstawia również rozmówca z Platformy Obywatelskiej. – To może mieć znaczenie w przyszłych rozmowach w ramach dzisiejszej opozycji – wiedział.

– Rzeczywiście, Kosiniak-Kamysz i Hołownia mają omówić tę kwestię. Musimy się zastanowić, co będzie korzystniejsze. Trzecia Droga nie spełniła oczekiwań i teraz pytanie, czy należy zakończyć ten projekt – wyjaśnia polityk PSL.

W PSL mają panować podzielone opinie na ten temat gdyż większy klub daje silniejszą pozycję negocjacyjną. A przypomnijmy, że PSL – przynajmniej w tym momencie – zapowiada niezgodę na zbyt daleko idącą liberalizację prawa w kwestiach obyczajowych.


"Lepszy jest jeden klub"

– Według mnie lepszy jest jeden klub, wtedy statek jest bardziej sterowny. Niektórzy liczą, że jeśli będą dwa kluby, to będzie możliwość na dwóch wicemarszałków, ale to chyba trochę krótkowzroczne myślenie — mówi rozmówca z PSL, na którego powołuje się Forsal.pl. Przy podziale Trzeciej Drogi oba kluby byłyby praktycznie identyczne. 

– W pesymistycznej wersji mamy 30-31 mandatów, w optymistycznej 32-33 – wyjaśnia.

Argumentem za podziałem jest to, że Trzecia Droga (14,4 proc. zyskanych głosów) ma już zagwarantowane ponad 60 mandatów. Zatem nawet dwa kluby to wciąż więcej niż ma Lewica i Konfederacja. A top gwarantuje i PSL i Polsce 2050 odpowiednie miejsce w Sejmie czy oddzielny czas w debacie sejmowej.

KW

Źródło zdjęcia: Trzecia Droga - razem czy osobno? Fot. PAP/Rafał Guz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka