fot. Facebook
fot. Facebook

Rząd uzna kolejną mniejszość w Polsce? Projekt lada chwila trafi do Sejmu

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 158
Grupa posłów KO zapowiedziała, że jeszcze w czwartek złoży w Sejmie projekt ustawy o nadaniu śląskiemu statusu języka regionalnego, co umożliwiłoby m.in. publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem.

Posłanka KO: 600 tys. obywateli to Ślązacy

Posłanka Monika Rosa (KO) podkreśliła na konferencji prasowej w Sejmie, że "niemal 600 tysięcy osób zadeklarowało w spisie powszechnym narodowość śląską, a niemal 470 tysięcy mówi w języku śląskim".

"Ślązacy i Ślązaczki to jedna z największych nieuznawanych mniejszości w Polsce. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, aby język śląski w końcu został uznany za język regionalny tuż obok języka kaszubskiego" - powiedziała. Zaznaczyła, że Ślązacy są przywiązani do swojej kultury, dziedzictwa, tożsamości i języka i chcą, by także ich dzieci się go uczyły.

Posłanka KO Krystyna Szumilas podkreślała, że wprowadzenie języka śląskiego do szkół będzie elementem budowania wspólnoty, integracji środowiska, poznawania historii i tradycji. Przypominała, że ten postulat był wpisany do ogólnokrajowego programu PO.

Dziękowała organizacjom, aktywistom, artystom, pisarzom i tłumaczom, którzy zabiegali i zabiegają o kultywowanie śląskości.

Tusk obiecywał uznanie j. śląskiego w kampanii wyborczej

Lider Platformy Obywatelskiej, premier Donald Tusk w czasie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w Radzionkowie w woj. śląskim na wspólnej konferencji z burmistrzem tego miasta zadeklarował, że będzie prowadził działania w celu uznania języka śląskiego za język regionalny.

Inicjatywy związane z prawnym usankcjonowaniem języka śląskiego nie znalazły dotąd poparcia w parlamencie. Ustawa obecnie wskazuje jako język regionalny kaszubski. Dopisanie do niego śląskiego umożliwiłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od wielu lat zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Kontrowersje wokół pomysłu polityków KO

A jak wiele osób używa języka śląskiego codziennie? Nowa Trybuna Opolska donosi, że osiem procent mieszkańców Opolszczyzny mówi w domu po śląsku.

Nie wszystkim pomysł nadania gwarze śląskiej statusu języka regionalnego przypadł do gustu. W mediach społecznościowych rozpoczęła się prawdziwa burza.

- To jest gwara, dialekt, a nie "język". Poznaniacy mają podobne odmienności, ale nikomu tu do pustego nawet łba nie przychodzi pomysł uznania tej gwary miejskiej za jakiś osobny język - napisał prof. Stanisław Żerko na platformie X (dawniej Twitter)..


- To dopiero początek, bo naszym wspólnym celem jest uznanie Śląsków za  mniejszość etniczną, tym niemniej również w tym ograniczonym wymiarze, jeśli ustawa ta wejdzie w życie, będzie to wydarzenie historycznie bezprecedensowe - napisał z kolei pisarz Szczepan Twardoch, który identyfikuje się z historycznym Śląskiem.


MB

Fot. Posłanka KO Monika Rosa

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka