Brun
Brun brun brun
7 obserwujących
74 notki
35k odsłon
193 odsłony

Deal or no deal

Wykop Skomentuj5

Za nami pełna napięć noc brexitowa, na sam początek wiosny, na miesiąc przed Wielkanocą co nie jest dla sprawy obojętne i o czym w dalszej części wywodu.

Zatem jest jakaś umowa, czy jej nie ma? A jeżeli jest to czemu ten wredny, brytyjski parlament nie chce jej, szast prast, zaakceptować, w związku z czym u obserwatorów kończy się już zapas chrupek (zakupionych w wielkiej ilości na okoliczność reaktywowania granic celnych pośrodku Kanału Angielskiego, przez kondominium Francusko-Niemieckim zwanym La Manche) a napięcie rośnie. Otóż, wśród wielu mniej lub bardziej ważnych spraw i sprawek rzecz idzie przede wszystkim o integralność terytorialną Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Otóż bowiem Unia Europejska, zarządzana demokratycznie przez kondominium niemiecko francuskie ustami swego przewodniczącego, pana Donalda Tuska, proponuje rządowi Wielkiej Brytanii ni mniej nie więcej tylko wprowadzenie wspólnego zarządu nad Belfastem. Który politycznie mógłby (jak się wydaje, na razie) podlegać jeszcze rządowi w Londynie ale gospodarczo Brukseli. Unia Europejska nie godzi się na wprowadzenie granicy celnej pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną sugerując jej przeniesienie na Kanał Północny, kawałek Morza Irlandzkiego oddzielającego Irlandię od Wielkiej Brytanii. 

Nastroje wśród półocnoirlandzkich Unionistów i wśród lokalnych komórek Shinn Fein  są oczywiście, uważnie obserwowane tak samo w Dublinie jak i w Glasgow. Dla parlamentu brytyjskiego rzecz jest absolutnie nie do przyjęcia. O ile premier Wielkiej Brytanii podlega tylko królowej (jako ziemskiemu namiestnikowi Pana Boga) i historii to każdy poseł odpowiada bezpośrednio przed swoim wyborcą, czyli przed Narodem. A Naród mówi - Nie. Nie po to zestrzeliwaliśmy Hunów nad Londynem, nie po to książę Wellington zwyciężył pod Waterloo, nie po to Cromwell pacyfikował Irlandię a armia krwawo stłumiła Powstanie Wielkanocne...

Odzyskiwanie przez Irlandię niepodległości po fatalnym Akcie Unii z 1800 roku było procesem, który nabrał tempa po tym jak w 1912 roku, Erskine Childers, wraz ze sparaliżowaną małżonką i przy pomocy kilku jeszcze innych Irlandzkich Ochotników przewiózł przez Morze Północne ładunek 900 karabinów typu Mauser 1871,  i dwadzieścia dziewięć tysięcy do nich pocisków. Ładunek na drewnianym nabrzeżu w Howth własnymi rękami został rozładowany przez hrabiankę Constancję Markiewicz (a co?). W 1916 roku, po nieudanym Powstaniu Wielkanocnym przez Brytyjski sąd skazanej, wraz z innymi przywódcami rebelii, na śmierć. Erskine Childers został rozstrzelany  po wyroku sądu republikańskiego w 1921 roku, jego syn został czwartym prezydentem Republiki Irlandzkiej, a żaglowy jacht, Asgard, stanowi świętość narodową Irlandii i, po renowacji, jest eksponowany, na honorowym miejscu, w Muzeum Narodowym w Dublinie. 

Irlandia uzyskała niepodległość w 1921 roku po traktacie pokojowym z Wielką Brytanią, który po stronie brytyjskiej pozostawił sześć, z trzydziestu dwu, hrabstw. Nieomal natychmiast po ukonstytuowaniu się władz, wybuchła dwuletnia wojna domowa zakończona w 1923 roku uznaniem status quo. To znaczy, krwawymi porachunkami Unionistów, zamachami bombowymi IRA, karną ekspedycją wojskową w 1968, w końcu Porozumieniem Wielkopiątkowym (znowu Wielkanoc!) pomiędzy rządami Irlandii i Wielkiej Brytanii, pomiędzy katolikiem J.Hume i unionistą D.Trimble (za co obaj dostali pokojowego Nobla).

I przestali się strzelać.

Aż nastał czas nieustępliwości przewodniczących Junckera i Tuska.

Bardzo są bojowi i nieustępliwi. Gołąbki pokoju. Takie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Irlandzka_walka_o_niepodleg%C5%82o%C5%9B%C4%87

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C3%89amon_de_Valera

https://www.historyireland.com/volume-22/murderous-renegade-agent-crown-riddle-erskine-childers/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_Mausera_wz%C3%B3r_1871

https://en.wikipedia.org/wiki/Erskine_Childers_(author)#Sailing

https://pl.wikipedia.org/wiki/Porozumienie_wielkopi%C4%85tkowe

https://www.museum.ie/Decorative-Arts-History/Exhibitions/Current-Exhibitions/Asgard


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka