O Rosji
Pisze o Rosji
1 obserwujący
6 notek
857 odsłon
  243   0

Beria-upadek sowieckiego władcyBył jednym z najpotężniejszych ludzi w ZSRR, odpowiadał za politykę bezwzględnego terroru. Komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria jest postacią która wywołuje wiele kontrowersji, jak potoczył się jego los i jak historia mogła by całkowicie zmienić bieg gdyby rządził dłużej.

Stalinowski kat   

Szefem bezpieki został na polecenie samego Stalina, zastąpił on na tym stanowisku Nikołaja Jeżowa który został aresztowany a później rozstrzelany. Beria jako szef NKWD nadzorował Gułag system obozów pracy gdzie zsyłani byli więźniowie. Odpowiada również za masowe deportacje a także za zbrodnie katyńską której był mocodawcą.

Śmierć wodza oraz rządy

Po śmierci Stalina został wicepremierem oraz faktycznym władcą. Jego okres rządów przypadał na 100 dni. Jego głównym celem stała się destalinizacja a także zreformowanie kraju. Podczas rządów wypuszcza z łagrów 1mln więźniów, planuje miedzy innymi oddanie wschodnich Niemiec w zamian za 100 mln dolarów bezzwrotnej pożyczki oraz nacjonalizacje radzieckich republik i usunięcie z nich kadr rosyjskich. Jego plany całkowicie mogły zmienić bieg historii jednak przesądziły również o jego upadku.  

Upadek

Przeciwko beri zostaje zawiązany spisek Chruszczowa który wystraszony planami Beri postanowił działać. Po jego stronie stają miedzy innymi Mołotow czy Malenkow którzy się go bali ponieważ Beria posiadał na nich materiały. Koniec Beri przypada na czerwiec w 1953 zostaje wówczas aresztowany przez Marszałka Żukowa i generał Batickiego. Nie wszyscy wiedzieli jaki los go czeka min Mikojan był pewien że zostanie on zdegradowany i osadzony na mało znaczące stanowisko jednak jego los był zupełnie inny. Jest wiele wersji na jego śmierć jednak najprawdopodobniejszą jest osadzenie go w bunkrze a następnie rozstrzelany. Po jego śmierci władze przejmie Chruszczow który dalej będzie kontynuował politykę prymitywnej komuny i walki z zachodem.  Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura