O Rosji
Pisze o Rosji
1 obserwujący
9 notek
1694 odsłony
  123   0

Biała emigracja-los rosyjskiej inteligencji

Prwaosłany cmentarz białych emigrantów w Francji
Prwaosłany cmentarz białych emigrantów w Francji

Po latach krwawej wojny domowej marzenia o  wolności przepadły. Los wielu ludzi stał pod znakiem zapytania. Wielu Rosjan opuści ojczyznę w tym wielu polityków, pisarzy, arystokracji i generałów. Biała emigracja rozlegnie się po świecie.

Emigranci

Główną przyczyną emigracji była przegrana przez białych wojna domowa i zmiana polityczna. Większość z emigrantów nie potrafiła pogodzić się z stratą ojczyzny a oni sami uważali że Rosja komunistyczna nie jest już Rosją. Próbowali oni walczyć z nią z zagranicy, wśród nich jeden z najważniejszych generałów wojny domowej Piotr Wrangel który stał na czele Rosyjskiego związku ogólnowojskowego który skupiał byłych biało gwardzistów. Wśród wojskowych byli również inni dowódcy jak Anton Denikin czy Nikołaja Judenicza. Byli również inteligenci, artyści oraz pisarze jak Aleksandra Benois, Wassily Kandinsky i pierwszy rosyjski laureat nagrody nobla Iwan Bunin.

Miejsca emigracji

Biała emigracja była przesuwana od miejsca do miejsca. Od Turcji po Bałkany rozprzestrzeniła się po całej europie. Głównymi ośrodkami był Berlin, Paryż, Londyn czy Belgrad. Wielu również emigrantów udało się do stanów zjednoczonych a sama liczba emigrantów waha się od 800 tys do 2 mln.   
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura