1 obserwujący
13 notek
4480 odsłon
564 odsłony

Korupcja sędziów – temat tabu

Wykop Skomentuj6

Nie można o tym rozmawiać. Osoba poruszająca temat jest podejrzana. Sędziowie wybierają spośród siebie. Wąski krąg osób decyduje. Można się nawet zastanowić czy jedynym mechanizmem promocji nie jest kumoterstwo i nepotyzm? 

Władza sądownicza nie podlega żadnej kontroli, z wyłączeniem teoretycznej samokontroli. Jednocześnie władza sądownicza będzie orzekać o ewentualnych przewinieniach władzy ustawodawczej i wykonawczej. Jest więc czym w rodzaju superwładzy. Polska jest zbyt blisko Rosji, aby pozwolić na amerykański system wyboru powszechnego sędziów.

Dlaczego z taką niechęcią wobec nosicieli tematu korupcji i nieprawidłowości w sądach wzbudza się taką niechęć. Czy może superwładza ma macki wszędzie. Może to rodzaj państwa w państwie? Cała masa zarzutów jest wobec procesów, ale zadziwiające jest ostatnie rozstrzygnięcie korzystne dla superkorporacji zagranicznych (banków zagranicznych), które otrzymały od sądu super ulgę.

Czy jest korupcja? Dawaniem gotówki przy świadkach? Nie, nie przy świadkach. Poza tym gotówka nie jest obecnie w modzie, są inne aktywa np. anonimowe kryptowaluty. Cały arsenał korzyści ekonomicznych może być środkiem korupcji, która będzie miała miejsce wiele lat przed lub po (rozstrzygnięciu). Ponadto jest cały arsenał możliwości nieekonomicznych, których beneficjentami mogą być bliscy lub dalsza rodzina (dzieci, małżonek, brat). W końcu sędziowie nie mogą sobie zamykać możliwość przyszłej pracy w bardzo dobrej kancelarii prawniczej, w której się płaci, a która przypadkowo przyprowadziła klienta po rozstrzygnięcie. Dziwne, zaskakujące rozstrzygnięcia winny być badane pod tym kątem. Są znane sprawy, że małżonek sędziego rozpatrywał sprawę małżonka (radcy lub adwokata), ale schemat może być bardziej zniuansowany.

O potencjalnej korupcji (ekonomicznej i nieekonomicznej) trzeba mówić, a udowodnione przypadki powinny być rozpatrywane we wzorcowym czasie (2-3 mies. maksymalnie), a zasądzoną karą w najwyższym wymiarze plus usunięcie z zawodu za udowodnienie. Musi być świadomość powszechna czym jest korupcja, żeby ludzi wyczulić na temat, ale musi być też świadomość o nieuchronności kary w sensownym terminie (2-3 miesiące).


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo