Masz firmę? „Uwolnij” jej należności i postaw na mikrofaktoring

Mikrofaktoring to sposób na zachowanie płynności finansowej firmy.
Mikrofaktoring to sposób na zachowanie płynności finansowej firmy.
Wykop

Prowadzenie niedużej firmy wcale nie oznacza mniejszych potrzeb finansowych. Jeśli chcesz się prężnie rozwijać, potrzebujesz sporych środków. Problem w tym, że nie zawsze pieniądze od kontrahentów otrzymujesz w dniu wystawienia faktury. Możesz jednak „uwolnić” należności, korzystając z mikrofaktoringu. Sprawdź, na czym polega ta forma finansowania.

Wielu małych przedsiębiorców boryka się z problemem zachwianej płynności finansowej. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele – i wcale nie wynika ona z nieprawidłowego zarządzania środkami firmowymi. Częstym powodem jest wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności – charakterystyczne dla współpracy z korporacjami. Z pomocą przychodzi mikrofaktoring – zewnętrzna forma finansowania przeznaczona dla mniejszych przedsiębiorstw.

Jak działa mikrofaktoring?

Mikrofaktoring działa na identycznej zasadzie co klasyczny faktoring. Chodzi o wykupienie przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych należności wynikających z faktur wystawianych z odroczonym terminem płatności. W zamian przedsiębiorca (faktorant) otrzymuje pieniądze od razu – bez oczekiwania na upłynięcie daty widniejącej na fakturze. Skraca to cykl rotacji środków, dzięki czemu przedsiębiorca może swobodnie dysponować pieniędzmi – nawet tego samego dnia, w którym został wystawiony dokument sprzedażowy.

W praktyce mikrofaktoring sprowadza się do zaledwie kilku kroków. Przykładowo w przypadku oferty przygotowanej przez Idea Money przedsiębiorca:

  • wykonuje usługę i wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności,
  • fakturę dodaje do systemu faktoringowego,
  • otrzymuje środki finansowe od faktora i może nimi dowolnie dysponować.

Faktor natomiast oczekuje na płatność od kontrahenta.

Dla kogo mikrofaktoring?

Różnica między standardowym faktoringiem a mikrofaktoringiem polega na tym, że ten drugi jest skierowany m.in. do osób prowadzących jednoosobową działalność, freelancerów i start-upów. Nie ma natomiast znaczenia branża – każda mała firma poszukująca sposobów na zachowanie płynności finansowej może liczyć na wsparcie faktora.

Aby ubiegać się o mikrofaktoring, trzeba spełnić kilka warunków. Kryteria te są jednak mniej restrykcyjne niż w przypadku innych zewnętrznych form finansowania. Faktor przyznaje środki nie tylko przedsiębiorstwom działającym na rynku od wielu lat. Szansę na pieniądze mają również nowo powstałe firmy, które dopiero stawiają pierwsze kroki w swojej branży.

Ile kosztuje mikrofaktoring?

Trudno jednoznacznie wskazać koszt mikrofaktoringu, ponieważ jest on uzależniony od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa nie tylko konkretna oferta firmy faktoringowej, ale również wartość faktur czy okres finansowania.

Orientacyjne koszty mikrofaktoringu można podać na podstawie oferty Idea Money – w ramach produktu Idea Online.

Przykład 1. Załóżmy, że prowadzisz małe przedsiębiorstwo. Przyznany został limit faktoringowy wynoszący 10 000 zł. Do systemu zgłaszasz fakturę na kwotę 5000 zł. Nie ponosisz opłat stałych, a jedynie opłaty za finansowanie – 0,078% za dzień. Opłata ta naliczana jest od dnia finansowania do dnia terminu płatności. Faktura została zgłoszona do systemu 1. dnia miesiąca, a termin jej płatności mija 30. dnia miesiąca. Koszt mikrofaktoringu wyniesie 117 zł (0,078% wartości faktury x 30 dni). Co istotne, pieniądze otrzymasz w dniu wprowadzenia faktury do systemu.

Przykład 2. Twojemu przedsiębiorstwu przyznany został limit faktoringowy wynoszący 10 000 zł. Do systemu zgłaszasz fakturę na kwotę 10 000 zł. Nie ponosisz opłat stałych, a jedynie opłaty za finansowanie – 0,078% za dzień. Opłata ta naliczana jest od dnia finansowania do dnia terminu płatności. Faktura została zgłoszona do systemu 1. dnia miesiąca, a termin jej płatności mija 30. dnia miesiąca. Koszt mikrofaktoringu wyniesie 234 zł (0,078% wartości faktury x 30 dni). Pieniądze otrzymasz w dniu wprowadzenia faktury do systemu.

Mikrofaktoring – czy to się opłaca?

Mikrofaktoring, podobnie jak standardowy faktoring, ma wiele zalet. Korzystając z tej formy zewnętrznego finansowania, można wiele zyskać.

Główną korzyścią jest zachowanie płynności finansowej. Przedsiębiorca otrzymuje bowiem środki zaraz po wystawieniu faktury – nie musi czekać na wpłatę od kontrahenta. Dzięki temu jest w stanie realizować inwestycje, czy nawet regulować swoje zobowiązania przed wymaganym terminem. Unika zatorów płatniczych, dzięki czemu może prężnie prowadzić przedsiębiorstwo i rozwijać je zgodnie z ustalonym planem.

Ponadto mikrofaktoring:

  • pomaga wynegocjować lepsze warunki współpracy z dostawcami,
  • ułatwia zdobycie przewagi konkurencyjnej – dzięki możliwości wystawiania partnerom biznesowym faktur z odroczonym terminem płatności,
  • daje poczucie bezpieczeństwa finansowego – szczególnie jeśli został ubezpieczony na wypadek niewypłacalności kontrahentów.

Taka forma finansowania wpływa także pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa jako godnego zaufania. W przyszłości może przełożyć się to na nawiązanie intratnych kontraktów – wiele dużych podmiotów chce współpracować z wiarygodnymi firmami, które nie wykluczają opcji wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności.


Wykop
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę