Polisa na życie to ochrona na wypadek choroby, wypadku, śmierci i innych zdarzeń losowych. Fot. Shutterstock
Polisa na życie to ochrona na wypadek choroby, wypadku, śmierci i innych zdarzeń losowych. Fot. Shutterstock
rankomat.pl rankomat.pl
334
BLOG

Polisa na życie - ile powinna kosztować, na jaką sumę się ubezpieczyć?

rankomat.pl rankomat.pl Ubezpieczenia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Obecnie rynek ubezpieczeniowy jest bardzo różnorodny. Podstawowa oferta indywidualnej polisy na życie w kilku różnych towarzystwach ubezpieczeniowych może oferować zupełnie co innego. Zatem ile powinna kosztować nasza polisa na życie i na jaką kwotę się ubezpieczyć, by w przyszłości otrzymać jak najwięcej korzyści?

Ochrona, jaką może nam zapewnić ubezpieczenie na życie – jest bardzo zróżnicowana. Możemy zabezpieczyć przyszłość swoją oraz najbliższych na wypadek śmierci, możemy również zapewnić sobie ochronę od poważnych chorób, wypadków, kontuzji czy innych niespodziewanych trudności życiowych. Łatwo sprawdzić, ile taka polisa będzie nas kosztować, sprawdzając np. na https://rankomat.pl/ile-kosztuje-polisa-na-zycie.

Po co nam polisa na życie?

Dobre ubezpieczenie na życie powinno być maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb. Nikt z nas nie planuje wypadków czy chorób – niestety są one wpisane w nasze życie i najczęściej nie mamy na nie większego wpływu. Takie sytuacje potrafią bardzo utrudnić nam dotychczasowe życie, ponieważ generują dodatkowe wydatki. Gdy nagle zachorujemy – będziemy potrzebować dodatkowych konsultacji medycznych, szybkiego, a często również – drogiego leczenia, a zdarza się także – leczenia za granicą. Odszkodowanie z polisy na życie może zatem wspomóc nas finansowo w trudnej sytuacji.

Ważne jest również zabezpieczenie bliskich na wypadek nagłej śmierci. Kto z nas spodziewa się zawału serca w wieku 50 lat, śmiertelnego wypadku samochodowego czy pęknięcia tętniaka? Zapewne nikt, ale tych zdarzeń nie możemy jednoznacznie wykluczyć. Jak wówczas poradzi sobie nasz partner lub partnerka oraz dzieci? Czy poradzą sobie finansowo? Co w takiej sytuacji z kredytem mieszkaniowym lub innymi zobowiązaniami? Dzięki odszkodowaniu z polisy na życie mogą uporać się z trudnościami finansowymi po utracie bliskiej osoby.

Warto się zabezpieczyć na przyszłość, by chronić siebie oraz bliskie nam osoby. Dzięki temu w trudnych życiowych chwilach będziemy otrzymamy pomoc, która pozwoli nam szybciej uporać się z problemem.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Sam fakt, że do wyboru mamy wiele różnych rodzajów ubezpieczeń, może wywołać pewną konsternację. Które ubezpieczenie w naszym przypadku będzie najlepsze i w co warto zainwestować?

Możemy wybrać polisę:

 • indywidualną
 • grupową
 • inwestycyjną
 • rodzinną
 • bezterminową
 • posagową

Każdy z nas ma inne potrzeby, które podyktowane są zarówno zarobkami, ale i standem zdrowia, posiadaniem rodziny czy kredytu. Nie sugerujmy się zatem przy wyborze ubezpieczenia wyłącznie poleceniem oferty przez znajomego w pracy.

Na jaką sumę się ubezpieczyć?

Kwota, na jaką chcemy się ubezpieczyć to kwestia niezwykle indywidualna. Przykładowo: innej sumy ubezpieczenia może oczekiwać 35-letnia kobieta, która:

 • wychowuje z mężem małe dziecko i ma własną nieruchomość
 • jest osobą samotnie wychowującą trójkę dzieci, spłaca kredyt mieszkaniowy
 • jest osobą samotną, bez dzieci, wynajmuje mieszkanie w dużym mieście

Musimy zatem zastanowić się – jaka kwota może być nam potrzebna w trudnej sytuacji, na jaką kwotę chcemy zabezpieczyć swoich bliskich, jak wysokie zobowiązania finansowe posiadamy oraz jakimi możliwościami finansowymi dysponujemy.

Co wpływa na cenę składki?

Polisa na życie może nas miesięcznie kosztować zarówno 30 zł, jak i 300 zł. Wszystko zależne jest od kilku ważnych czynników. A należą do nich:

 • suma ubezpieczenia
 • wiek, w jakim decydujemy się na ubezpieczenie
 • ilość umów dodatkowych
 • brak porównania ofert

Na cenę naszego ubezpieczenia wpływ ma przede wszystkim kwota, na jaką się ubezpieczymy. Oczywiście, że zapłacimy więcej, gdy zabezpieczymy się na sumę w wysokości 500 000 zł niż w przypadku polisy na 30 000 zł. Jednak nawet nieduże różnice w sumie ubezpieczenia mogą mieć znaczenie. Dlatego tak ważne jest, by określić – jaka suma jest nam naprawdę potrzebna.

Bardzo dużą role odgrywa również nasz wiek, w jakim przystępujemy do zakupu ubezpieczenia. Inną składkę może zapłacić osoba, która ma 35 lat, inną z kolei osoba po ukończeniu 45 roku życia. Z każdym kolejnym rokiem ryzyko poważnego zachorowania oraz śmierci wzrasta, co uwzględnia każdy ubezpieczyciel przez podniesienie ceny składki. Nie warto zatem zwlekać z zakupem ubezpieczenia. W tej kwestii bardzo pomocny jest kalkulator ubezpieczeniowy, który w oparciu o nasz wiek i wybraną sumę ubezpieczenia – przedstawia nam wysokość składki. Taką symulację możemy wykonać np. w kalkulatorze ubezpieczeń życiowych (https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator).

Na cenę wpływa również ilość umów dodatkowych. Wybierzmy więc taką ochronę, która jest nam realnie potrzebna. Każdy z nas boi się poważnego zachorowania, jednak dla osoby mającej 25 lat i dbającej o zdrowie – ryzyko zachorowania jest znacznie mniejsze niż w przypadku osoby po 50-tce. 

Natomiast czynnikiem, który bez względu na wspomniane wcześniej – może znacznie obniżyć cenę naszej składki – jest porównanie dostępnych ofert. Brak znajomości rynku działa na naszą niekorzyść i musimy mieć tego świadomość. Większość z nas zna zazwyczaj tylko kilka firm ubezpieczeniowych, co powoduje, że nie trafiamy na oferty konkurencyjnych firm, które mogą oferować nam znacznie więcej w podobnej cenie.

Warto zatem przed ostateczną decyzja o zakupie konkretnej polisy – sprawdzić jakie wybrana oferta ma notowania w rankingu ubezpieczeniowym oraz co oferują nam inne towarzystwa ubezpieczeniowe. Porównanie ofert może zająć nam tylko chwilę, a pozwoli sporo zaoszczędzić.


rankomat.pl
O mnie rankomat.pl

Nowości od blogera