Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
6 obserwujących
138 notek
45k odsłon
  115   0

Psychomanipulacja, Jak działają Sekty?


W dzisiejszych czasach wiele słyszy się na temat różnorodnych ugrupowań pseudo religijnych, które zachęcają licznymi obietnicami do wstąpienia do nich. Często wzbudzają zainteresowanie wśród młodych ludzi, niemających pojęcia jakie zagrożenie za sobą one niosą.  

Na czym ono polega? I o jakim zjawisku mówimy?

Mowa tu o Sektach, których w ostatnich latach namnożyło się jak grzybów po deszczu.

Szkodliwa ideologia Sekt opiera się na stosowaniu wyszukanych i nie etycznych metod i technik manipulacji, destrykcyjność tejże techniki służyć ma w celu pozyskania nowych członków, wpajania im określonych stereotypów reakcji psychicznych, kontroli umysłu, emocji i myśli, a także prowadzenie do uzależnienia zarówno duchowego jak i fizycznego. Najczęstszym kryterium określania szkodliwości Sekt jest manipulacja, niezależnie od obietnic, które one składają: religijnych, edukacyjnych, terapeutycznych, politycznych czy handlowych.

Sekty działają destrukcyjnie na osobowość nowych członków, którzy pod ich wpływem zmieniają całkowicie swoje życie w sferze emocji, poznania i zachowania. Ci młodzi adepci oddają nie tylko wolny czas ale też całe swoje życie.

Manipulacja inaczej wpływ społeczny, termin stosowany również do jej okreslenia, choć terminy te różnią się intencjonalności działań. Wpływ społeczny, to proces dokonywania wszystkich zmian, negatywnych jak i pozytywnych w charakterach jednostek jak zarówno grup. Może być świadomy i nieświadomy , w zależności od tego , czy adepci zdają sobie z niego sprawę . Psychomanipulacja natomiast to działanie z premedytacją , zaplanowane , ukryte i celowe działanie , rozgrywające sie w sferze ludzkiej świadomości , dotyczące wyłącznie zmian negatywnych . Chodzi tu o metody oddziaływania psychologicznego , stosowanych przez manipulatora wobec nowych członków , w celu uzyskania zaufania i posłuszeństwa.

Działania takie sa zorganizowane i nastawione sa na dezorganizację jednostki bądź grupy manipulowanej przez poprzez destrukcje postaw , tożsamości, poglądów, zachowań czy przekonań wedlug uznania manipulatora , ktory mi robi to w celu osiągnięcia korzyści. Nieświadome ofiary są sterowane przez niego, dodatkowo wzbudzając w nich poczucie sprawstwa. Dobrowolnie współpracując z manipulatorem za obiecaną przez niego pomoc, wsparcie i troskę.

Psychomanipulacja nie jest procesem prania mózgu, polegającego na używaniu przemocy psychicznej wobec w pełni świadomej ofiary, a jego konsekwencje są mniej trwałe.

W przypadku Sekt mamy do czynienia z kontrolą umysłu adeptów, techniki psychomanipulacji stosowane są podczas werbunku i adaptacji osób, ktore dołączających do grup.

Źródłem analizy manipulacji jest teoria Leona Festingera dotycząca dysonansu poznawczego, która mówi iz w każdym człowieku istnieją trzy sfery tożsamości: mysli, uczucia i zachowanie. W przypadku ulegnięcia którejkolwiek naciskowi i patologicznej modyfikacji, można spowodować konflikt, który prowadzi do całkowitej zmiany osobowości dezintegracji w kontaktach zawodowych, przyjacielskich, rodzinnych. Dowiódł on także, że ludzie są skłonni do uzasadnień niespójnych zachowań i obserwacji, ponieważ starają się zlikwidować napięcie powstałe na skutek niezgodności. 

Wszystkie działania manipulacyjne w sektach, określa się mianem przemocy psychologicznej, która jest nieuchwytną i najbardziej zdradliwą formą maltretowania.

Przyczynami wstępowania do sekt jest podatność indywidualna, wpływ grupy oraz jej strategia postępowania wobec adeptów, często nie wynika z wolnej woli jednostki. W celu rekrutacji, osoby manipulujące, znające prawa psychologii i socjologii wykorzystują techniki manipulacji perswazji. Okazując nowym członkom szczególną troskę oraz sterując ich emocjami i ambicjami, zdobywają bez problemu kontrolę nad nimi.

Wraz z przystąpieniem wiernego do Sekty, następują działania uzależniające.

Na tym etapie stajemy się własnością Sekty, pamiętajmy, że zostaniemy przez nia wykorzystani w celach osiągnięcia korzyści przeważnie finansowych tzw Guru , czyli przewodnika duchowego grupy . Stanowimy wyłącznie narzędzie w jego rękach w osiągnięciu celu wzbogacenia się. To jedno wielkie oszustwo, mające na celu korzyści finansowe Guru.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości