Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
7 obserwujących
183 notki
75k odsłon
  123   0

Jestem inny i przez to piękny... Jestem dorosły i mam ADHD!


Straciliście zaufanie swojego pracodawcy przez ciągłe rozkojarzenie, spóźnianie się czy zawalanie terminów? Twój partner ma dość twojego braku odpowiedzialności, po kolejnym niezapłaconym rachunku za prąd? Za twoim zachowaniem może kryć się coś więcej niż niedbalstwo i roztrzepanie, może to być ADHD! Tak dobrze przeczytałeś, od kilku lat już wiemy, że zaburzenie to może dotyczyć też doroslych, a nie tylko dzieci i młodzieży. To ono ponosi odpowiedzialność za twoje problemy, a nie ty sam. 

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi tzw. ADHD jeszcze do niedawna był uważany za typowe zaburzenie wieku dziecięcego, jednak kilka lat temu stwierdzono, że dotyczy ono również dorosłych. Zaburzenie to u dorosłych objawia się jednak inaczej niż w przypadku dzieci. Pacjenci z syndromem Fidgety Philipa mają poważne problemy w wielu dziedzinach życia. Głównie profesjonalne, nie mogą się skoncentrować, opuszczają spotkania, oblewają wielokrotnie różnego rodzaju egzaminy. Wielu z nich ma problemy z partnerem, który nie może zrozumieć dlaczego oni są nierzetelni i zapominają o obietnicach. ADHD jest zaburzeniem samokontroli, dotknięci nim dorośli mają problem w tzw. funkcjach wykonawczych , tzn. w obszarach kontroli uwagi.

Przyczyny bywają bardzo złożone, odgrywają tu rolę zarowno czynniki genetyczne( np.pewne układy neuroprzekaźników tj. układy dopaminy, które mogą być rozregulowane), jak i różne wzorce aktywacji w różnych strukturach mózgu w porównaniu ze zdrowymi osobami. Wpływ mają również czynniki środowiskowe, zarowno pozytywne , jak i negatywne tzw. czynniki ryzyka. To wszystko powoduje, że osoby dotknięte tym zaburzeniem nie mogą, a nie że nie chcą, właściwie wykonywać pewnych funkcji, np. wymagających zwiększonej uwagi i koncentracji. 

Co to oznaczają dobre warunki środowiskowe w praktyce? Przykładem może być tu sytuacja, gdy my rodzice bardzo się staramy odrobić z zaburzonym dzieckiem pracę domową, finansować studia itp, to oznacza dobre warunki środowiskowe. Mogą one spowodować, że zaburzenie to przez dlugi czas nie zostanie wykryte. Niestety wiele osób przez brak diagnozy, a co za tym idzie braku leczenia stoczyło się, szukając pocieszenia w alkoholu, narkotykach czy schodząc na przestępczą drogę. Dopiero w latach 80. w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto badania nad dorosłymi pacjentami, ustalono że aż u polowy z nich( chodzilo o zdiagnozowane osoby w dzieciństwie) jako już u dorosłych ludzi w dalszym ciągu utrzymują sie objawy ADHD tyle, że są one inne niż w dzieciństwie. 

Pierwszą rzeczą zauważaną w przypadku dzieci jest nadpobudliwość, ten objaw jednak często ustepuje w dorosłym życiu. Dorośli sygnalizują natomiast wewnętrzny niepokój. Jednocześnie bywają bardzo impulsywni, podejmują szybkie, nieprzemyślane decyzje, co skutkuje problemami z komunikacją, ponieważ otoczenie nie rozumie ich zachowania. Te wszystkie objawy występują w zróżnicowanym stopniu. Pacjenci z ADHD często się spóźniają, zapominają o spotkaniach, dokumentach itp. Bardzo często występują u nich powiązane zaburzenia tj. Uzależnienia od alkoholu, tytoniu, narkotyków, czy depresja, zaburzenia lekowe i bezsenność. 

ADHD można leczyć, zaleca się tu przede wszystkim psychoedukację, która pomoże osobie dotkniętej tym zaburzeniem zrozumieć siebie. Świadomość tego, że to zaburzenie odpowiada za ich zachowanie bardzo im pomaga, czują się bardziej wartościowi, mówią: " Teraz wiem, dlaczego taki jestem!". To pomaga, ale nie wystarcza. Osoby, które mają problemy w życiu codziennym, leczy się rowniez farmakologicznie. Można również skorzystać z psychoterapii, która podniesie ich samoocenę. Uważa się, że psychoterapia grupowa w tym przypadku jest bardziej efektywna, z uwagi na świadomość , że nie są sami, wsparciu, które tu otrzymują oraz nawiązywania kontaktów socjalnych. Zaleca się również indywidualną terapię behawioralną, w ramach której pacjenci uczą się praktycznych strategii rozwiązywania codziennych problemów. 

W dalszym ciagu prowadzi się badania na ten temat by osobom z ADHD jak najlepiej bylo można pomóc. Pacjenci biorący udział w leczeniu mają duże szanse na poprawę swojego stanu, a nawet na wyleczenie. 

Niedawno ktoś bardzo mądry zwrócił mi uwagę, że każdy z nas jest inny, dlatego tez zasluguje na szacunek. Dodam tylko nasza inność powinna być powodem do dumy, a nie do wstydu, jesteśmy przez to piękni, nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim wewnętrznie...

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości