Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
11 obserwujących
256 notek
143k odsłony
  138   0

Więcej szczęścia niż rozumu


Są mądrości na prawie każdy temat, zawierają wiedzę, która dojrzewała przez dekady, a także nagromadzone doświadczenie wielu istnień ludzkich. Te mądrości dają nam pocieszenie w trudnych czasach. Motywują, inspirują lub po prostu skłaniają do myślenia. Nie dajmy się więc zwieść niektórym pozornie prostym powiedzeniom, mają one bowiem ogromną moc. Są to wielkie prawdy wyrażone w kilku słowach...

Powinny one dawać nam cenne impulsy i sugestie dotyczące życia, miłości, przyjaźni, sukcesu, pracy czy szczęścia. Dlatego często sięgamy po nie, gdy czujemy, że nie panujemy nad własnym życiem. Mają one wtedy za zadanie pomóc nam w podejmowaniu ważnych dla nas decyzji, stanowiąc drogowskaz, w jakim kierunku powinniśmy zmierzać. Jedną z takich podstawowych myśli jest zwrot: Więcej szczęścia niż rozumu. Chyba każdy z nas kiedyś to słyszał, jednak co tak naprawdę to oznacza?

Jeżeli nie grasz, nie możesz wygrać, mówi umysł. Któż nie cieszy się, gdy ma więcej szczęścia niż rozumu? Szczęście bowiem nie zależy ani od naszych umiejętności, ani wiedzy, ani nawet inteligencji. Ludzkie umysły mogą być czasami dość ograniczone. Jak mówi przysłowie: Głupi ma zawsze szczęście. Świat jest niesprawiedliwy. Często ci z nas, którzy są, prawie idealni mogłoby się zdawać, powinni być szczęśliwi, a jest wręcz przeciwnie. Mimo że robią wszystko by stać się godnymi partnera, wymarzonej pracy czy pozytywnej opinii innych, wszystko dzieje się na odwrót. 

Partner ucieka, przełożony daje wymarzone stanowisko osobie, która go nawet nie chciała, a inni postrzegają nas jako nieszczerych. Mimo naszych starań, bez odrobiny szczęścia wszystko idzie nie tak. Musimy je mieć po prostu. Nasz umysł jest przereklamowany, nawet AI, sztuczna inteligencja wyprzedza nas pod tym względem. Gdy mamy szczęście, nic nam nie zaszkodzi, nawet pozostawione w domu włączone żelazko, gdy w pośpiechu zapomnieliśmy o nim, wychodząc do pracy. Choć naukowcy obiecują, że nie będziemy już potrzebowali szczęścia, ponieważ technologia będzie całkowicie bezpieczna, to i tak nie zaszkodzi go mieć.

Technologie mają wszystko pod kontrolą. Dzięki temu po raz kolejny ludzie mają więcej szczęścia niż rozumu. Jeśli coś się dzieje winne są maszyny, wiemy o tym od dawna. W czasach Adama i Ewy wszystko było w porządku. Jabłka były zbierane ręcznie, jednak odkąd pojawiły się maszyny do ich zbioru, klimat zaczął się zmieniać, powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone. Paradoksalnie, to co nam miało ułatwić życie, pogorszyło tylko jego komfort. Roboty i sztuczna inteligencja stały się wrogiem ludzkości, odbierają ludziom miejsca pracy, doprowadzając tysiące rodzin na skraj ubóstwa.

Czy ma to coś wspólnego z brakiem szczęścia? Zapewne, wynalazcy bowiem, którzy są autorami tych postępowych technologii, mieli szczęście. Pomimo tego unieszczęśliwili setki tysięcy ludzi. Chrześcijanie, którzy wierzą w przeznaczenie, myślą, że nie potrzebują szczęścia, wszystko bowiem przychodzi zgodnie z planem Boga. Deus ex machina, boska maszyna i sztuczna inteligencja łączą się tu w jedno. Uważajmy więc na powiedzenie: masz więcej szczęścia niż rozumu. Szczęście jednych bowiem nie zawsze przynosi szczęście innym, jak wiemy od niektórych zwycięzców loterii. Szczęście a szczęście to dwie różne rzeczy. Wydaje się, że w obliczu problemów więcej mądrości niż szczęścia mogłoby nas uszczęśliwić.

Również w polityce zbyt wielu nadal polega na szczęściu, a nie na sprycie. To nikogo nie uszczęśliwia. Wierzę, że Bóg dał nam powód ku temu. Skąd bierze się szczęście, nie mam pojęcia. Dlaczego jest jednak tylu nieszczęśliwych ludzi wśród wszechobecnego szczęścia? Nawet najpiękniejsze uczucie jest często go pozbawione.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości