Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
17 obserwujących
336 notek
205k odsłon
  96   0

Gdy miłość nie wystarcza ...


Nie ma nic piękniejszego w życiu niż miłość no, chyba że rodzicielstwo, ale to również jej forma. Wielu z nas nie potrafi sobie wyobrazić swojego życia jej pozbawionego, jednak czasem to za mało. Niemniej jednak miłość jest jedną z najtrudniejszych i tajemniczych rzeczy na świecie. Ponieważ nikt tak naprawdę nie wie, czym właściwie jest ta prawdziwa, jedyna w swoim rodzaju miłość. No właśnie skąd wiemy, czym ona jest?! Tak naprawdę, to co wielu z nas myśli o niej, to jej obraz, pochodzący z baśni, filmów romantycznych, powieści czy kolorowych czasopism. To pewnego rodzaju ideologia, mówiąca nam, że jedynym czego potrzebujemy, jest być kochanym i kochać.

Stwierdzenie "Miłość zwycięży wszystko" maluje przed nami idealną scenerię, która sprawia, że większość z nas naprawdę w to wierzy. Wierzymy, że potrafi ona pokonać każdą przeszkodę w związku, bez względu na to, jak jest trudna. Niestety nie jest ona uniwersalnym rozwiązaniem wszystkich naszych problemów, jak większość z nas ją idealizuje. Nie jest i nigdy nie będzie odpowiedzią na wszystkie pytania. Choć może sprawić, że połączy dwoje kochających się ludzi, może nie wystarczyć, by zbudować związek, za jakim każdy z nas tęskni, taki zdrowy, zrównoważony i długotrwały. Związek wypełniony miłością po brzegi, pełen pewności i zaufania.

Niestety idealizowanie miłości niesie ze sobą ryzyko cierpienia, zarówno w naszym życiu, jak i osób, na których nam zależy. Mówiąc prostym językiem, sama miłość nie wystarczy, ponieważ miłość jest warunkowa jak każda inna rzecz w naszym życiu. Miłość jest skonstruowana z niezliczonych warunków, które muszą być spełnione, by stworzyć idealny związek. Pomimo tego, że czujemy ją bardzo intensywnie w stosunku do ukochanej osoby, martwimy się wciąż czy ona wystarczy, by utrzymać nasz związek. Często w jej wyniku, wiążemy się węzłem małżeńskim z naszym ukochanym. Jednak miłość sama w sobie nie gwarantuje zdrowego i długotrwałego małżeństwa.

Zdrowa relacja z kimś to coś więcej niż zapierająca dech w piersiach radość bycia z nim. To dużo bardziej złożone. Związek to w rzeczywistości olbrzymie wyzwanie dla obojga partnerów, wymagające wiele ciężkiej pracy. Jednak nikt z nas nie chce o tym myśleć, wolimy wierzyć, że miłość może podbić świat, zwycięży każdą przeszkodę, stającą na jej drodze. W to, co wierzymy, jest tylko w naszych rękach, jednak lepiej będzie dla wszystkich, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że sama miłość może nie wystarczyć, by zbudować udany związek. I że udany długotrwały związek obejmuje wiele innych czynników niż tylko miłość.

Podstawą każdego, stabilnego domu są fundamenty, podobnie jest ze związkiem, każda para musi położyć solidny fundament pod wspólne życie. Dlatego też bardzo ważne jest, aby każda ze stron jasno określiła, czego dokładnie oczekuje od związku. Powinno to nastąpić zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Utrzymanie tego związku będzie wymagało skoordynowanego wysiłku obu stron. Budowanie relacji będzie wymagało wielu poświęceń, kompromisów, zaangażowania i ciężkiej pracy. Trwała miłość między dwojgiem ludzi zależy w dużej mierze od wzajemności, zarówno w słowach, jak i w czynach. Prawdziwa, trwała miłość nigdy nie wynika z jednostronnego zaangażowania. 

Miłość romantyczna to tęsknota za więzią dwojga ludzi w połączeniu z intymnością i namiętnością (trójkątna teoria miłości Roberta Sternberga). Stan zakochania się w innej osobie ma wiele charakterystycznych cech. Należą do nich szybki i dość nagły początek, stosunkowo krótka długość trwania oraz idealizacja lub umysłowe zaabsorbowanie ukochaną osobą. Pozostałe cechy to intensywne i często zmienne skrajne emocje, pobudzenie fizjologiczne i związane z nimi doznania cielesne. Istnieje jednak przekonanie, że z biegiem czasu ogień namiętnej atrakcyjności przeradza się w cichą satysfakcję miłości partnerskiej. Jest to jednak uzależnione od tego, czy związek przetrwa początkowy etap miłości romantycznej.

Miłość partnerska to przywiązanie i czułość, jaką odczuwamy wobec tych, których kochamy. To solidny i trwały rodzaj miłości oparty na zaufaniu, uczciwości, szacunku i trosce o drugą osobę. Ma ona kilka charakterystycznych podstawowych cech, w tym stosunkowo powolny początek i trwałość. Pozostałe cechy to współzależność i uczucia, intymność i zaangażowanie. Okazuje się, że ludzie są zdolni do odczuwania obu rodzajów miłości w tym samym czasie. Taka miłość nosi miano doskonałej miłości, w terminologii teorii trójkątów, gdzie istnieje połączenie wszystkich trzech składników miłości. 

Każda miłość składa się z trzech podstawowych elementów: pasji, intymności i zaangażowania. Dla wielu z nas intymność jest jej najważniejszą cechą, która pozwala w utrzymaniu długoterminowej relacji. Dużo większe znaczenie, dla długości trwania relacji ma połączenie intymności z zaangażowaniem w miłości partnerskiej od połączenia intymności i namiętności w miłości romantycznej. Miłość wymaga zgodności pomiędzy partnerami, dobrej komunikacji, pełnego zaufania i bezgranicznego zaangażowania.

Upływający czas ma w różnym stopniu destrukcyjny wpływ na miłość. Z jego biegiem wszystkie relacje są podatne na różne zmiany w ich środowisku społecznym i fizycznym. Zmiany te mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na sam związek. To między innymi zmiany biologiczne, związane ze starzeniem się, zmienia się wówczas wygląd partnerów, zmienia się ich postrzeganie i interakcje, a w ich efekcie sama miłość. Może to stanowić ogromny problem dla przetrwania związku.

Jak się okazuje czas, jako zmienna ma bardziej destrukcyjny wpływ na miłość romantyczną niż na miłość partnerską. Dzieje się tak dlatego, że składnik namiętności jest prawdopodobnie najbardziej zmiennym z trzech składników miłości. Jest równie najtrudniejszy do kontrolowania. Bardzo prawdopodobne, że możemy doświadczyć gwałtownego pragnienia drugiej osoby, po czym bardzo szybko utracimy nią zainteresowanie. Miłość romantyczna jest tym, o czym większość z nas fantazjuje i marzy o jej doświadczeniu. To także doświadczenie miłosne, na którym opierają swoje decyzje małżeńskie.

Mimo że miłość jako taka, to za mało, by stworzyć zdrowy i długotrwały związek, to bez niej jest jeszcze gorzej. Nie można być z kimś naprawdę blisko, nie kochając go.


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale