Henryk  Połcik Henryk Połcik
235
BLOG

Nowi Posłowie – policzcie się. Ilu Was jest? Odwagi!

Henryk  Połcik Henryk Połcik Gospodarka Obserwuj notkę 2
Zidentyfikujcie aktualny stan społeczno – gospodarczy Polski, zorganizujcie DEBATY NARODOWE celem określenia dalszego rozwoju naszego kraju i wykonujcie obowiązki posła wg wskazań M. Teresy z Kalkuty „To co zbudowałeś przez lata może być zniszczone w jednej chwili, Nieważne buduj!". Korzystajcie z doświadczeń odchodzącego pokolenia.

image

Pomnik Tadeusza Kościuszki na Wawelu

Ten APEL jest skierowany do nowych posłów, którzy nie byli dotychczas posłami. W przypadku nie uzyskania wotum zaufania przez Premiera Mateusza Morawieckiego proponuję zgłoszenie własnego kandydata na premiera nowego rządu. DEKALOG POLSKICH SPRAW  może być wykorzystany przez Waszego Premiera.  Omówione w tym artykule problemy można również uwzględnić w programie nowego rządu.

Na początek przypominam, że TYLKO 45% UPRAWNIONYCH do głosowania było za wejściem Polski do Unii Europejskiej.  Na podstawie  art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. Nr 57, poz. 507 i Nr 85, poz. 782) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje: 2a. liczba osób uprawnionych do głosowania..........29 864 969, 2h. liczba głosów pozytywnych.......13 514 872.

W artykule omawiam problemy, które mogą być przedmiotem współpracy zainteresowanych posłów w ramach debat lokalnych i ogólnokrajowych. Przykład takiej debaty opisany jest w publikacji [1]. Po kryzysie rządowym i  trudnościach w wyłonieniu rządu, w roku 2011 w Belgii zorganizowano Szczyt Obywatelski G1000. Zorganizowali go oddolnie obywatele Belgii zastępując głosowanie losowaniem. W pięciu gazetach 27 inicjatorów-sygnatariuszy opublikowało Manifest G1000 w którym kluczowymi słowami były „niezależność, otwartość, godność, optymizm, komplementarność, uczestnictwo, przejrzystość, różnorodność, możliwości i dynamika”. Byli wśród nich  naukowcy, dziennikarze, ludzie kultury, logistycy i specjaliści od komunikacji społecznej. Stworzono panel dyskusyjny w którym zwykli obywatele mogli razem rozmawiać na tematy według nich ważne.
Podobną debatę-konferencję,  ale w mniejszej skali zorganizowaliśmy   w Polsce.  W Krakowie-Łagiewnikach w Centrum Jana Pawła II odbyła się konferencja-debata na temat „DROGI WODNE EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ - wczoraj, dziś i jutro”. Celem konferencji było przedstawienie aktualnej sytuacji w odbudowie dróg wodnych oraz przygotowanie stosownych wniosków i sposobu  ich realizacji [2]. 

Propozycje włączenia, na najbliższe lata:  wykorzystanie potencjału polskich rzek w polskiej w gospodarce, wprowadzenia telemedycyny w polskich wsiach oraz organizowania szkoleń online zamiast imigracji omawiane są w [3].  Możemy podobne debaty z zainteresowanymi posłami zorganizować w roku przyszłym. W dalszej części artykułu omówię niektóry problemy, którymi moim zdaniem powinni się zająć nowi posłowie.

W artykule ”15% darmowych akcji za zgodę na likwidację firmy”  [4] omawiam zagadnienia prywatyzacji polskich firm.   Za zgodę i brak protestów na prywatyzację i w konsekwencji likwidację firmy pracownicy „otrzymywali” 15% akcji bądź udziałów-przekształconych spółek. Czy takie przekazanie naszego narodowego majątku wybranym grupom polskiego społeczeństwa jest moralnie uzasadnione, czy jest zgodne z naszą Konstytucją?
  

 500+ to gotówkowa realizacja projektowanego przez A. Bielę uwłaszczenia[5] .  W dniu 18 lutego 1996 roku dziewięć milionów Polaków opowiedziało się za powszechnością uwłaszczenia co stanowiło ponad 98% uczestniczących w ogólnopolskim referendum. Uchwalono ustawę uwłaszczeniową, ale prezydent ją zawetował. W zawetowanej ustawie uwłaszczeniowej przewidziano po jednym bonie uwłaszczeniowym na trzecie i każde następne małoletnie dziecko, za które można było nabyć m.in. akcje lub udziały spółek Skarbu Państwa. Pełna lista możliwości uwłaszczeniowych podana jest w art. 19 projektu ustawy. Uchwalona przez parlament ustawa została zawetowana przez prezydenta RP. Na wyniki głosowania nad odrzuceniem weta prezydenta mogła mieć wpływ postawa społeczeństwa, dlatego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowe, Komitety Obrońców Mieszkańców, organizacje związkowe Solidarności, Ruch Katolicko-Narodowy oraz inne ugrupowania polityczne i społeczne zorganizowały w Warszawie „II Marsz po Uwłaszczenie”. Nie odrzucono weta prezydenta. Marsz po Uwłaszczenie był wielką próbą solidarności Polaków. A było nas, wraz z witającymi nas warszawiakami, ponad 100 tysięcy. 
Zakłady polskie w dużym stopniu sprzedano lub zlikwidowano.  Zdecydowano się na przekazywanie dzieciom gotówki  (500+) zamiast części majątku narodowego.   Czy można powrócić do uwłaszczenia i zrealizować inne zapisy zawetowanej ustawy?  To pytanie do nowych posłów. Mamy jeszcze lasy, kopalnie, wody geotermalne i gaz.  Może warto zorganizować debatę na ten temat?

Prezydent L. Wałęsa  zarządził referendum uwłaszczeniowe.  Solidarność zapisała uwłaszczenie Polaków  w programie wyborczym AWS.  A. Biela w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadził zapis o utworzeniu oddzielnego funduszu remontowego. Utworzył w Polsce kilkadziesiąt stowarzyszeń uwłaszczeniowych, które wdrożyły uwłaszczenie spółdzielców i sprawiły, że nasze bloki mieszkalne dzięki funduszowi remontowemu zmieniły swój wygląd, z szarych stały się kolorowe. Polska od Bałtyku do Tatr zmieniła swój wygląd, stała się piękniejsza [6].

Czy można likwidację naszych STOCZNI unieważnić? W roku 2008 była debata w Parlamencie Europejskim na temat polskich stoczni. Komisja Europejska zaleciła Polsce likwidację  stoczni w naszym kraju. Zalecenie wykonano. SPECUSTAWĘ likwidującą polskie stocznie uchwalił parlament, prezydent ją podpisał a stoczniowcy z „zadowoleniem” przyjęli znaczne odprawy pieniężne.
W obronie stoczni w czasie debaty w Parlamencie Europejskim (21.10.08; www.europarl.europa.eu) występowali między innymi.  J.Buzek: ”… Jednak decyzja negatywna Komisji w sprawie stoczni oznacza dzisiaj ich upadłość, a z taką sytuacją trudno się pogodzić…. Nie uda się bowiem wznowić produkcji statków, jeśli struktura stoczni zostanie rozbita przy prywatyzacji.”  J.Lewandwski: ”… że za dawną żelazną kurtyną budowanie statków uważano za polską specjalność. Stąd stosunkowo wysoki poziom technologii i wysoka  jakość kapitału ludzkiego.” Może warto zorganizować debatę na temat likwidacji naszych stoczni? To pytanie do nowych posłów.
Literatura
1.    Losowanie zamiast głosowania-Obywatelska Debata w Belgii https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/1051256,losowanie-zamiast-glosowania-obywatelska-debata-w-belgii  
2.    O drogach wodnych w Centrum Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/1079305,o-drogach-wodnych-w-centrum-jana-pawla-ii-w-krakowie-lagiewnikach   
3.    Wotum zaufania i 50 nowych posłów https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/1343715,wotum-zaufania-i-50-nowych-poslow 
4.    15% darmowych akcji za zgodę na likwidację firmy  https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/1010861,15-darmowych-akcji-za-zgode-na-likwidacje-firmy  
5.    500+ i uwłaszczenie https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/972589,500-i-uwlaszczenie
6.    Stowarzyszenia uwłaszczeniowe zmieniły Polskę z szarej na kolorową  https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/921894,stowarzyszenia-uwlaszczeniowe-zmienily-polske-z-szarej-na-kolorowa
7.    Czy nowa Komisja Europejska unieważni likwidację naszych STOCZNI?  https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/934439,czy-nowa-komisja-europejska-uniewazni-likwidacje-naszych-stoczni

Na zakończenie dla tych, którzy chcieliby już odpoczywać.
Refleksja
...„To tobie Pan przekazał talenty. I teraz jest twój czas. Czy urobiłeś sobie ręce po łokcie? Czy już wydarłeś z siebie wszystko, co tylko stanowiło jakąś wartość? Czy już zdążyłeś powiedzieć swoje ostatnie słowo? Myślisz, że możesz sobie pozwolić na świętowanie swoich sukcesów? To jest twój czas. Tobie Pan przekazał swoje talenty i odszedł. Ale wróci. A czy przynajmniej wiesz, co masz w życiu robić?”...
       Ks. M. Maliński „Modlitwa na każdy dzień”


Postępuję wg wskazań M. Teresy z KALKUTY: "To co zbudowałeś przez lata może być zniszczone w jednej chwili, Nieważne buduj! ". Odbudowa likwidowanych firm, infrastruktury, wymiana wiedzy między pokoleniami, …

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka