Blog
obok literatury
floryda
floryda Nie wycieram swej gęby Polską
7 obserwujących 123 notki 51725 odsłon
floryda, 7 czerwca 2017 r.

Co naprawdę znaczy zwrot " polityka historyczna " ? (felieton )

42 3 0 A A A

    Do niedawna nie wiedziałem  co znaczy to pojęcie używane jako  hasło PiS-u .Dwuznaczność  samego zwrotu wynika ze struktury polszczyzny. W wielu językach np. w hiszpańskim  przenośne/dosłowne użycie przymiotnika znajduje odzwierciedlenie w szyku zdania (za/przed określanym rzeczownikiem )   W polszczyźnie,  jeśli  pominiemy znany postulat praskiej szkoły lingwistycznej o emotywności szyku zdania  (Novum-Datum-Subiectum-Praedicatum  ) , nie ma różnicy  semantycznej między "polityką  historyczną "  i "historyczną polityką " . Co najwyżej zauważamy zręczność  lub niezręczność w uzusie, uzależnioną - zresztą - od kontekstu.  W polszczyźnie predykat   " historyczna " może odnosić się do(grupy ) rzeczownika, doprecyzowując go Albo tworzyć z "  rzeczownikiem ". syntagmę,o nowej jakości pojęciowej W uzusie językowym mówimy    o "historycznej "  roli Grunwaldu Mamy tu do czynienia z rzeczywistą konotacją,z realną historią. Możemy też powiedzieć o "historycznymstorycznym meczu w piłkę nozną " mając  na myśli spotkanie Polska-Anglia  na    Wembley. W tym wypadku przymiotnik "historyczna " ma znaczenie przenóśne. Jego korelatem  jest predykat 'ważny . wyjątkowo ważny ".I chyba nie o to PISowi chodzi, żeby  zachwalać swoją politykę.Bo byłby  to akt   bezczelności. Pozostaje, więc tradycyjne  realne znaczenie  słowa "historyczny"

Zwrot "polityka  historyczna " przypomina trochę  włoską syntagmę "kompromis  historyczny "ale to sprawy z różnych poziomów. Jednak kto to wie; może  w studednckiej  podświadomości Kaczyńskiego  zapisał się  sam pomysł połączenia historii z  polityką.

Pomysł w swej istocie  fatalny. Dlaczego ? Bo zmieniła się sytuacja  tej dyscypliny humanistyki ,którą  zwiemy historią. W niej pojęcie "  prawdy "  czy " dążenia do prawdy " zostało zastąpione pojęciem NARRACJI. Nowe rezultaty  badań pozwalają modyfikować dotychczasowe NARRACJE lub ustalać ich komplementarność  wobec zastanych "stwierdzeń ".

Piszę tu o  'historii " w sensie dyscypliny  badawczej ale przecież słowo "historia " oznacza  też wyniki   badań,wybrane , mniej lub bardziej starannie wyselekcjonowane zawarte w podręcznikach akademickich  czy szkolnych. Przejrzane przez autorytety  z tej dyscypliny wiedzy.                                                                                                                          Świadomie nie piszę o naukowcach ,gdyż zgodnie z tradycją anglosaską nie uważam  historii za naukę (  science ) ale za arts ( humanistykę w drugim znaczeniu tego słowa  ) Podzielam też jankeski pogląd,, że historią powinni zajmować się historycy, zwłaszcza ci, którzy potrafią o niej interesująco pisać. No, może  też autorzy powieści historycznych  ale w żadnym wypadku  politycy Jakokolwiek byśmy  nie zdefiniowali polityki zakłada ona świadomą działalność skonkretyzowaną  na określonych celach społecznych, deklarowanych otwarcie lub zatajonych ale respektujących aktualną rzeczywistość i prognozy dotyczące  jej  rozwoju.

"Amerykański " punkt widzenia na historię jako zamkniętą przeszłość będącą obiektem specjalistycznych badań podziela wielu polskich  historyków. Np. prof. Janusz Tazbir jeden z czołowych polskich  uczonych ,  pisze ,żartując    na   temat przewagi historyka  nad  Bogiem, że historyk poprawia historię, Pan Bóg  -nie. Jeszcze  bardziej niż   polski historyk  " poprawia "   historię -polityk ,sprzeciwiając  się boskiej praktyce.Opublikowano: 07.06.2017 15:16. Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 15:16.
Autor: floryda
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Pisarz uprawiający prawie wszystkie dyscypliny literatury, od poezji do przekładów z paru języków. Z wykształcenia -filozof i socjolog.Od marca1961 do 30grudnia 2006 członek Warszawskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Biogram ( pod nazwiskiem,które na blogu widnieje przy publikacji materiałów literackich, nie pod nickiem "Floryda " ) - w "Wikipedii " oraz we wszystkich wydaniach słownika L.M. Bartelskiego i w słowniku iblowskim ,a także w angielsko-amerykańskim " Who is who in poetry " .(Profilowe zdjęcie zrobiono na działce 23 maja 2017 r. ,5 dni po jubileuszu 80- lecia . )

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Wittek ; To prawda. Do katalogi im wojewody Bocianowskiego należałoby dodać prawie...
  • A mój kuzyn gen dyw Mieczysław "Boruta " Spiechowicz , w randze kapitana dowodził cywilną...
  • Pogodny-Ludność ChRL-u ? 1.8 x 10 dodziewiątej już było, Obecnie może więcej.

Tematy w dziale Polityka