Robakks @Albert Frankenajnsztajn Mnie tu już nie ma. Komentarz do notki: Dlaczego można obalić Szczególną Teorię Względności
Robakks @Janusz Arkadiusz 1) Awersja matematyków do biologii ma więc charakter w dużej mierze psychologiczny 2) …analogicznym modelowaniu ( stosowanym w inżynierii lub matematyce stosowanej) … @robakks Na stronie... Komentarz do notki: Definicja zbioru - podstawowe pojęcia - praca autorska
Robakks @slej Z mojej strony zakończyłem rozmowę, bo w doświadczeniach myślnych nie ma zakazów. Łatwo sobie wyobrazić: 1. bezwzględnie nieruchomy sztywny słup, 2. ciężarek, który mógłby lecieć prostoliniowo lecz nie może bo trzyma go... Komentarz do notki: Mechanika obrotu punktu 4.1 (cz3)
Robakks @slej "Nie wiem ;)" Rx: To trzeba sprawdzić czy szarpnięcie skracające linę zmienia prędkość ciężarka w taki sam sposób jak powolne podciąganie, bo może się okazać, że to niedługość liny ale energia zrywu jest decydująca.... Komentarz do notki: Mechanika obrotu punktu 4.1 (cz3)
Robakks @slej "Przyciąganie jak i luzowanie sznurka wymaga oddziaływań zewnętrznych." Rx: W doświadczeniu myślnym ciężarek, lina i słup to układ odizolowany od wszystkiego innego wymyślonego i nie wymyślonego, a odkręcanie/nawijanie liny... Komentarz do notki: Mechanika obrotu punktu 4.1 (cz3)
Robakks @slej "Kiesy będziemy luzować powoli linę tak aby cały czas było naprężenie (czyli przyspieszenie) to składowa równoległa wektora przyspieszenia (przyspieszenie styczne) będzie przeciwne do wektora prędkości, czyli kamień będzie... Komentarz do notki: Mechanika obrotu punktu 4.1 (cz3)
Robakks @slej Trzeba by zacząć od trzeciego przypadku: jak zmienia się prędkość kamienia na linie gdy popuszczamy linę, a promień zataczamy przez kamień wzrasta do nieskończoności →͢∞ Czy prędkość liniowa v maleje? Komentarz do notki: Mechanika obrotu punktu 4.1 (cz3)
Robakks @slej "W przypadku pierwszym przyciągając linę wykonujesz prace która zamienia się na zmianę prędkości przyciąganego obiektu." Rx: Biblijne postacie Dawid i Goliat stoczyli pojedynek zakończony śmiercią jednego z nich ugodzonego... Komentarz do notki: Mechanika obrotu punktu 4.1 (cz3)
Robakks @slej "Umieszczenie odpowiednio wysoko osi obrotu i nadanie obiektowi na linie prędkości kątowej wokół tej osi a następnie skracanie liny będzie powodować zwiększenie prędkości obiektu, po czym należy w odpowiednim momencie zwolnić... Komentarz do notki: Mechanika obrotu punktu 4.1 (cz3)
Robakks Temat: Mechanika obrotu punktu 4.1 (cz3) Autor: @slej "Instalując w przestrzeni kosmicznej jakiś obiekt na ramieniu i po wprowadzeniu go w ruch obrotowy, możemy nadawać mu duże prędkości poprzez skrócenie ramienia i po zerwaniu uchwytu... Komentarz do notki: Mechanika obrotu punktu 4.1 (cz3)