Najlepsze kwiaty na balkon

Kwiaty na balkon wybieramy w zależności od jego ekspozycji na słońce.
Kwiaty na balkon wybieramy w zależności od jego ekspozycji na słońce.
Wykop Skomentuj3

Dobór roślin na balkon nie jest zadaniem oczywistym i łatwym. W tym miejscu sprawdzają się tylko niektóre gatunki kwiatów. Jakie kwiaty na balkon wybrać? Przedstawiamy sprawdzone odmiany, które ozdobią każdy balkon i taras.

Dla wielu z nas balkon jest jedynym miejscem, w którym możemy zasadzić rośliny i cieszyć się kiedy kwitną. Balkon często bywa namiastką własnego ogrodu, dlatego tym bardziej zależy nam, żeby uświetnić to miejsce najpiękniejszymi kwiatami. Sprawdź, jakie rośliny najlepiej nadają się na taras i balkon.

Co posiadać na balkonie?

Balkon to często bardzo dobrze naświetlone miejsce, wobec czego sprawdzają się tutaj rośliny, które lubią duże ilości słońca. Jednocześnie balkony przeważnie posiadają zadaszenie, dlatego równie cennym atutem kwiatów balkonowych jest niewielkie zapotrzebowanie na wodę. Kolejna cecha, którą trzeba wziąć pod uwagę szukając roślin na balkon to doniczka. Z reguły na balkonach czy loggiach nie posiadamy zbyt wiele miejsca, dlatego rośliny rosną w niewielkich doniczkach. System korzenny nie może zbytnio się rozwinąć, stąd rzadkością na balkonach są chociażby krzewy. Znacznie lepiej sprawdzają się nieduże kwiaty oraz rośliny pnące.

Jakie kwiaty na balkon południowy?

Wybierając kwiaty na balkon południowy, głównym kryterium powinna być odporność na duże ilości słońca, a wręcz szukanie gatunków, które uwielbiają być wystawiane na promienie słoneczne. Jednocześnie w upalne, bezdeszczowe lato należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Bez tego nawet kaktusy prędzej czy później przegrają walkę z intensywnym słońcem. Na balkony południowe warto więc wybierać takie gatunki kwiatów jak: astry, dalie, goździki, lwie paszcze, lewkonie i sunsatie. Warto też rozważyć gatunki sprowadzane z gorących regionów świata, jak Australia (scewole) czy Afryka (stokrotka afrykańska). Wspominaliśmy wcześniej o popularności na balkonach roślin pnących. Na południowy balkon najlepsze będą kobee pnące, groszek pachnący oraz kolorowe powoje. W najbardziej nasłonecznionym miejscu warto też dobrać odpowiednie doniczki. Najlepsze będą takie w jasnych kolorach, które nie absorbują dużo światła. Dobrze też wybrać materiał, który nie będzie się nagrzewał, jak chociażby glina czy ceramika.

Jakie kwiaty na balkon północny?

Ozdobienie kwiatami balkonu północnego to największe wyzwanie ze względu na małą ilość słońca oraz częste zacienienie. Zawsze bowiem łatwiej będzie schowanie roślin przed nadmiernym słońcem, niż jego permanentny brak. Jednak tutaj również istnieją rozwiązania w postaci kwiatów, które dobrze radzą sobie nawet przy minimalnej ilości światła słonecznego. Zacieniony balkon można więc ozdobić takimi gatunkami jak: begonie bulwiaste, lobelie przylądkowe, bratki, ostróżki, lawenda, niecierpek walleriana, niezapominajka, pierwiosnek, żeniszek meksykański i tytoń oskrzydlony. Alternatywą dla kwiatów mogą być niewielkie krzewy, które dobrze radzą sobie nie tylko z brakiem słońca, ale też ograniczeniem w postaci doniczki. Polecamy zwłaszcza zazielenienie balkonu bukszpanem, przewrotnikiem, bluszczem oraz bluszczykiem kurdybankiem. Wreszcie balkon od strony północnej można też zaadaptować na całkiem udany zielnik, sadząc m.in. kolendrę, lubczyk czy miętę.

Jakie kwiaty na balkon zachodni?

Balkon umiejscowiony od strony zachodniej to kolejne wyzwanie dla miłośników kwiatów. Panuje tam bowiem dość specyficzny klimat. Chodzi o to, że rano jest raczej chłodno i ciemno, natomiast wieczorem sytuacja zmienia się o 180 stopni. W słoneczne dni na zachodnim balkonie będzie bardzo ciepło i intensywnie jeśli chodzi o promienie słoneczne. Dlatego rośliny zasadzone w tym miejscu powinny dobrze znosić poranne chłody, a także popołudniowe upały. W związku z tym polecamy tu gatunki, które słyną z obfitego ukwiecenia. Wśród najpopularniejszych gatunków warto wymienić petunię, surfinię oraz pelargonię. Sprawdzi się również wiciokrzew czy chmiel japoński. Balkon zachodni to też dobre miejsce dla małego warzywnika. Można zasadzić wiosną pomidory, paprykę, szpinak albo seler naciowy.

Jakie kwiaty na balkon wschodni?

Ostatnie z przedstawianych kwiatów balkonowych zasadzimy po stronie wschodniej. Ostatnie wyzwanie jest zarazem najłatwiejszym, ponieważ możemy tu wybierać spośród najszerszego grona roślin na balkon. Jest tak, ponieważ strona wschodnia odzwierciedla naturalny bieg dnia. Rano życie budzi się wraz z wschodem słońca, by powoli zwalniać po południu. Dlatego większość roślin będzie się czuła w takim mikroklimacie bardzo dobrze. Wśród kwiatów polecamy szczególnie takie gatunki jak: surfinia, petunia, pelargonie, lobelia, werbena, bodziszek czy niecierpki. Nie zapominajmy też o krzewach. Wschodnią stronę mogą zdominować m.in. oleandry, wiciokrzewy, róże czy berberysy. Wreszcie wschód to również idealne miejsce na wszelkiego rodzaju warzywa. Na niedużych balkonach polecić można odmiany karłowate lub specjalne odmiany balkonowe, które charakteryzują się niewielkim rozmiarem, za to licznie owocują. Po szeroki wachlarz roślin na balkon odsyłamy na stronę https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/rosliny-i-materialy-siewne/rosliny-zewnetrzne/balkonowe.html, gdzie z pewnością znajdziesz kwiaty na balkon z każdej strony świata.Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę

Co o tym sądzisz?