1

Czy kredyt hipoteczny się opłaca?

A artykułu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego.
A artykułu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego.

Chociaż pożyczając pieniądze z banku, trzeba zawsze oddać więcej, niż wynosiła początkowa kwota, kredyt hipoteczny uważany jest za jedną z najkorzystniejszych opcji. Czy rzeczywiście opłaca się zaciągać takie zobowiązania finansowe? A może lepiej zrezygnować z zadłużania się na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat?

  1. W jakich sytuacjach warto zaciągnąć kredyt?
  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?
  3. Gdzie znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

W podjęciu decyzji pomoże ci poniższy poradnik, w którym opisano, w jakich przypadkach kredyt hipoteczny będzie najlepszym rozwiązaniem oraz na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oferty. Dzięki temu skorzystasz z atrakcyjnego o oprocentowania i zrealizujesz marzenia o własnym mieszkaniu lub domu.

W jakich sytuacjach warto zaciągnąć kredyt?

Kredyt hipoteczny to najczęściej jedyna szansa na to, aby można było kupić mieszkanie bez potrzeby odkładania pieniędzy przez kilkanaście lat. Chociaż realna kwota, którą później trzeba będzie spłacić, będzie dużo wyższa, zazwyczaj takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne. Przede wszystkim zaciągając kredyt i kupując własną nieruchomość, nie trzeba płacić nikomu za wynajem mieszkania. Zamiast tego pieniądze można przeznaczać na spłatę kredytu. Drugą rzeczą, którą warto mieć na uwadze, jest to, że w większości przypadków ceny nieruchomości stale rosną. Wymaga to oczywiście starannego wybrania inwestycji, ale kupując mieszkanie w dużym mieście, które jest położone w dogodnej lokalizacji, najprawdopodobniej się na tym nie straci. Jeżeli więc nie dysponujesz wystarczającą ilością pieniędzy, aby kupić nowe mieszkanie lub wymarzony dom za gotówkę, zdecydowanie powinieneś rozważyć zaciągnięcie kredytu. Zanim jednak zaczniesz szukać najlepszej oferty bankowej, upewnij się, że wybrana przez ciebie nieruchomość jest odpowiednia. Oprócz lokalizacji warto zwrócić uwagę na stan budynku, metraż, rozkład i inne tego typu rzeczy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

Jeżeli już znalazłeś mieszkanie, które spełni oczekiwania twoje i twoich bliskich i stanie się waszym domem na wiele najbliższych lat, nie pozostaje ci nic innego jak wybranie dobrego kredytu. W tym przypadku nie warto podejmować pochopnych decyzji. Chociaż kredyty hipoteczne oferują obecnie wszystkie banki, to różnice w oprocentowaniu i ogólnych warunkach są bardzo zróżnicowane. Tym samym jedna oferta może być dużo lepsza od drugiej, co przekłada się na niższe odsetki i mniejszą comiesięczną ratę. Często popełnianym błędem jest lekceważenie drobnych różnic w wysokości raty. Najlepiej więc policzyć to w następujący sposób: kilkadziesiąt lub kilkaset złotych różnicy w racie, którą każdego miesiąca trzeba zapłacić do banku pomnożyć przez dwanaście miesięcy. Następnie otrzymany wynik warto pomnożyć przez ilość lat, na które zaciąga się kredyt. Przykładowo, jeżeli różnica w racie wynosi 50 złotych, na pierwszy rzut oka wydaje się to nieistotne. W skali 25 lat kredytu wspomniana kwota przekłada się natomiast na 15000 złotych. Ten przykład świetnie pokazuje, że nie warto się śpieszyć z wyborem kredytu, tylko poszukać najlepszej umowy. Wymaga to oczywiście sprawdzenia takich parametrów oferty jak wysokość oprocentowania, RRSO, prowizja za udzielenie kredytu, opłaty za wcześniejszą spłatę i wiele innych.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Sprawdzanie ofert i ich porównywanie wydaje się czasochłonne, ale dostępne w internecie zestawienie kredytów hipotecznych pozwala zrobić to w kilka minut. Klient zainteresowany kredytem musi jedynie podać kwotę i okres spłaty, a będzie mógł zobaczyć, która z aktualnie dostępnych ofert będzie dla niego najkorzystniejsza.Lubię to! Napisz notkę Zgłoś nadużycie