4

Jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na samopoczucie?

Optymalna dla zdrowia człowieka wartość ciśnienia atmosferycznego to 1013,5 hPa.
Optymalna dla zdrowia człowieka wartość ciśnienia atmosferycznego to 1013,5 hPa.
Wraz ze zmianą pogody za oknem, zwłaszcza dotyczącą wahań ciśnienia atmosferycznego i braku słońca, wielu ludziom zaczyna dokuczać obniżone samopoczucie, a nawet pogorszenie zdrowia. Bywa jednak też i tak, że uwarunkowania meteorologiczne działają stymulująco i odciążająco na organizm.

Jak ciśnienie wpływa zdrowie?

Ciśnieniem atmosferycznym nazywany jest stosunek siły wywierany w danym momencie na konkretną powierzchnię Ziemi przez słup powietrza. Ze względu na różnorodne ukształtowanie terenu, ruchy planety oraz inne czynniki, obserwuje się różnice w wartości ciśnienia atmosferycznego, które w różny sposób wpływają na pogodę, a ta z kolei na samopoczucie i zdrowie człowieka. Szczególnie niekorzystnie, poza brakiem słońca, oddziałuje podwyższenie lub obniżenie ciśnienia. Nagłe zmiany oraz wysokie wahania ciśnienia atmosferycznego powyżej 8 hPa (hektopaskali, czyli jednostkach jego miary) odczuwane są zwłaszcza przez meteopatów, tzn. osoby wrażliwe na zmianę pogody.

Nadwrażliwość na czynniki pogodotwórcze nie jest klasyfikowana jako choroba, ale powoduje zespół nieprzyjemnych, a czasem nawet niebezpiecznych objawów. Poza obniżonym nastrojem najczęściej dokucza uczucie zmęczenia i senność. Mogą też pojawić się trudności z koncentracją, zaburzenia pracy serca i bóle głowy. Mechanizm dolegliwości związanych ze skokami ciśnienia atmosferycznego polega przede wszystkim na tym, że powoduje ono różnicę ciśnienia między otoczeniem a ciśnieniem panującym w zatokach zlokalizowanych w głowie. Poza tym zmienia się także wartość ciśnienia tętniczego krwi oraz jej krzepliwość, co z kolei wpływa na pracę serca.

Nieprzyjemnych objawów psychofizycznych związanych z wahaniami ciśnienia atmosferycznego zwykle nie sposób uniknąć, ale można złagodzić ich przebieg. W tym celu warto sięgnąć doraźnie po Ketonal Active, a także udać się na odpoczynek. Cennym narzędziem w leczeniu są też herbaty i syropy ziołowe z melisy, rumianku, lawendy czy szyszek chmielu.

Ciśnienie atmosferyczne bywa też sprzyjające

Czynniki pogodotwórcze nie zawsze muszą działać obciążająco na organizm. Bywa, że pełnią funkcję stymulujących bodźców. Za najbardziej wpływowe na samopoczucie i zdrowie somatyczne u nadwrażliwców uważa się fronty atmosferyczne, czyli efekt spotkania się dwóch różnych mas powietrza, np. kontynentalnego z polarnym. Zjawiska tego typu powodują szybką zmianę wielu parametrów meteorologicznych jednocześnie, w tym - poza ciśnieniem - zwłaszcza temperaturę, prędkość i kierunek wiatru oraz wilgotność powietrza.

Za niekorzystną uważa się pogodę wyżową, czyli słoneczną pogodę z wysokim ciśnieniem, która najczęściej poprzedza cofanie się wyżu i zmiany pogodowe. Warto przy tym zaznaczyć, że niż baryczny, który - mogłoby się wydawać - oznaczałby front niskiego ciśnienia atmosferycznego, nie jest wbrew pozorom obszarem niskiego ciśnienia, a zjawiskiem pogodowym o innym mechanizmie powstawania.

Fronty baryczne mimo wszystko potrafią działać także przychylnie. Jednym z lepszych okresów jest czas po przejściu frontu, czyli uspokojenie pogody. W ciągu takiego dnia nie obserwuje się mgieł, ani dużego nasłonecznienia, a ciśnienie atmosferyczne sięga blisko optymalnej wartości dla zdrowia człowieka 1013,5 hPa.Lubię to! Napisz notkę Zgłoś nadużycie