Jak wkomponować panele fotowoltaiczne w przestrzeń domu?
Jak wkomponować panele fotowoltaiczne w przestrzeń domu?
ASKDOM.PL ASKDOM.PL
536
BLOG

Jak wkomponować panele fotowoltaiczne w przestrzeń domu?

ASKDOM.PL ASKDOM.PL Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Panele fotowoltaiczne to jedno z coraz bardziej popularnych ekologicznych rozwiązań dla pozyskiwania energii. Popularne „fotowoltaiki” mogą zostać zastosowane na dużą skalę w farmach fotowoltaicznych, ale coraz częściej stają się elementem instalacji w zabudowie indywidualnej: jednorodzinnej lub wielorodzinnej.

Jak zaplanować rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych?

Montaż paneli fotowoltaicznych to zazwyczaj kosztowna inwestycja, dlatego już na etapie projektowania warto zaplanować najbardziej optymalne rozmieszczenie, aby ilość pozyskanej energii była wystarczająca na potrzeby domu. Najważniejszą zasadą przy planowaniu rozmieszczenia konstrukcji jest to, aby znajdowała się w możliwie najbardziej nasłonecznionym miejscu. Panele są dość ciężką konstrukcją, dlatego ich montaż wymaga naprawdę stabilnego podłoża. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na skośnych lub dwuspadowych dachach, na których jedna ze stron jest wystawiona na stronę południową. W ten sposób instalacja nie zajmuje dodatkowego miejsca, a montaż fotowoltaiki od południa zapewni nasłonecznienie konstrukcji w ciągu całego dnia. Dzięki temu nawet w okresie jesienno-ziomowym nie powinno zabraknąć energii.

Czy wspomniane rozwiązanie jest jedyną optymalną opcją montażu paneli fotowoltaicznych? Absolutnie nie! Obecnie dzięki możliwościom budowy dodatkowych silnych i wytrzymałych wsporników można zamontować taką instalację na dachu płaskim. Wtedy wsporniki zostaną zamontowane w taki sposób, aby konstrukcja paneli była zwrócona w stronę południową. Co więcej, dodatkowe wysięgniki pozwalają zamontować panele nie tylko na dachu, ale też w innych miejscach posesji. Często wykorzystuje się wolną przestrzeń w ogrodzie, aby zamontować instalację na ziemi. Warto rozważyć montaż na strukturach niemieszkalnych, np. na dachu garażu, ewentualnie na ogrodzeniu.

Co, oprócz miejsca, ma znaczenie przy montażu paneli fotowoltaicznych?

Jeśli mamy już wybrane odpowiednie miejsce na montaż instalacji fotowoltaicznej, należy dodatkowo rozważyć kilka istotnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem inwestycji. Panele fotowoltaiczne nie mogą być położone zbyt nisko lub znajdować się w sąsiedztwie wysokich elementów topografii terenu, np. lasu. Przy niskim położeniu narażamy konstrukcję na możliwość zasłonięcia przez inne, wyższe konstrukcje na naszej posesji, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych. W takim wypadku, nawet mimo skierowania paneli na południe, nie otrzymamy maksymalnego nasłonecznienia, gdyż konstrukcja może być zasłonięta przez większość dnia przez pobliskie drzewa. Minimalna wysokość, na której powinno się zamontować panele to 1,5-2 m nad ziemią. Nawet jeśli zamierzamy zamontować konstrukcję w ogrodzie, warto użyć specjalnych wysięgników i nie montować bezpośrednio na ziemi.

Zalety eko-domów z instalacją fotowoltaiczną

Wielu deweloperów oferuje gotowe domy z zamontowaną instalacją fotowoltaiczną lub możliwością jej montażu na posesji. Czasami skutkuje to nieco wyższą ceną całej inwestycji, jednak w ogólnym rozrachunku jest to olbrzymia oszczędność na lata. Instalacja fotowoltaiczna może zasilić dom w podstawową energię elektryczną, a także zapewnić ogrzewanie. Jest to rozwiązanie nisko kosztowe w użytkowaniu i niewątpliwie bardzo przyjazne dla planety, porównując z innymi, alternatywnymi rozwiązaniami.

Jeśli szukasz ekologicznej inwestycji, zachęcamy do odwiedzenia strony obido, gdzie znajdziesz najnowsze oferty m.in. z Wrocław, Krakowa, Poznania i Warszawy, a także ciekawe artykuły przydatne przy podejmowaniu decyzji o wyborze miejsca do zamieszkania.


ASKDOM.PL
O mnie ASKDOM.PL

Nowości od blogera

Komentarze