5

Ubezpieczenie europejskie - czy polisa na życie obowiązuje za granicą?

Ubezpieczenie to ważny element każdej podróży.
Ubezpieczenie to ważny element każdej podróży.

Ubezpieczenie europejskie obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale również krajów należących do Unii Europejskiej. Jaki jest zakres polisy? Często jest on ustalany indywidualnie z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Pamiętajmy też, że na zagraniczny wyjazd możemy kupić dodatkową polisę. Jaka jest jej cena i od czego zależy?

Ubezpieczenie europejskie NFZ

Ubezpieczenie to ważny element każdej podróży. Warto posiadać ochronę nie tylko przebywając na terenie Polski, ale przede wszystkim udając się za granicę. Pamiętajmy, że ubezpieczenie zdrowotne, które obowiązuje w Polsce, również jest aktywne za granicą. Mamy więc takie samo prawo do tego, aby ubiegać się o zwrot kosztów leczenia czy wypłatę odszkodowania na wypadek różnych złamań czy urazów.

Ubezpieczenie europejskie NFZ możliwe jest dzięki karcie Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument wydawany jest zwykle wraz z krajową kartą ubezpieczenia zdrowotnego. Posiadając kartę EKUZ zawsze możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dostępne np. w https://ocenapolis.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne. Jego zakres może się różnić od tradycyjnego ubezpieczenia. Szerszy pakiet ubezpieczenia to większa ochrona. 

Gdzie złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Karta EKUZ to dokument, który wydawany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. O kartę możemy wnioskować drogą pocztową lub w placówce instytucji. Karta potwierdza prawo do korzystania z różnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach należących do Unii Europejskiej. Dokument może zostać przyznany wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego, w tym osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.

Pierwszy zadaniem osoby ubiegającej się o wydanie karty, jest złożenie specjalnego wniosku. Możemy go pobrać online lub otrzymać w placówce instytucji. Następnie podpisany dokument musimy złożyć w oddziale NFZ. Po rozpatrzeniu naszej aplikacji zostanie nam przyznana karta. Możemy ją odebrać w miejscu złożenia wniosku lub na poczcie. Osoba trzecia odbierająca za nas kartę EKUZ musi mieć upoważnienie. 

Wydanie karty jest darmowe. Dokument ważny jest od kilku dni do kilku lat. Czas ważności karty uzależniony jest od podmiotu, który kieruje nas do ubezpieczenia, naszego wieku czy stanu cywilnego. 

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne - cena

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje nam pomoc medyczną w zakresie badań, hospitalizacji czy leczenia szpitalnego. Często niestety czas oczekiwania na zabiegi w ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej jest bardzo długi. Stąd wiele osób decyduje się na indywidualne ubezpieczenie zdrowotne zakupione w ubezpieczalni. W ramach niego możemy liczyć na szeroki pakiet usług oraz natychmiastową opiekę.

Cena ubezpieczenia zdrowotnego zależy od naszego wieku czy liczby osób w rodzinie, która przynależy do polisy. Miesięczna składka zaczyna się już od kilkunastu złotych. Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego i oferty, którą wybierzemy. Pamiętajmy, że im dłuższy okres ochronny, tym niższa cena. Umowę dodatkowego ubezpieczenia podpisuje się zwykle na rok.  

Aby znaleźć odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej w jednym miejscu zostały zgromadzone najatrakcyjniejsze oferty. Możemy je dopasować do swoich możliwości i potrzeb. Porównywarka jest prosta w obsłudze, dzięki czemu już po kilku kliknięciach otrzymamy dostępne dla nas pakiety ubezpieczenia na życie. 

Ubezpieczenie zagraniczne - co daje polisa na wyjazd?

Wybierając się za granicę warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Nie musi to być ubezpieczenie roczne, a polisa np. wyłącznie na okres naszego wyjazdu. Ubezpieczenie zagraniczne dostępne jest w wielu firmach ubezpieczeniowych. Możemy je zakupić zarówno stacjonarnie, jak i online. Koszt polisy na wyjazd będzie zależał od:

  • naszego wieku;
  • liczby osób, która ma zostać dodatkowo ubezpieczona;
  • kierunku wyjazdu (im dalej, tym polisa będzie droższa);
  • okresu ubezpieczenia.

Cena ubezpieczenia zagranicznego rozpoczyna się już od kilkunastu złotych za miesiąc. Pamiętajmy, że prócz naszego zdrowia, możemy ochronić także samochód, którym się poruszamy czy sprzęt sportowy, który zabieramy na wyjazd. Zakres polisy możemy ustalić indywidualnie.Lubię to! Napisz notkę Zgłoś nadużycie