OC to spory wydatek. Można rozłożyć je na raty.
OC to spory wydatek. Można rozłożyć je na raty.
rankomat.pl rankomat.pl
239
BLOG

Nie masz pieniędzy na OC? Możesz na raty!

rankomat.pl rankomat.pl Ubezpieczenia Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Zbliża się moment, w którym trzeba będzie odnowić ubezpieczenie OC auta, a Ty martwisz się, bo wiesz, że nie stać Cię na jego zakup? Pamiętaj: zgodnie z polskim prawem nawet jeden dzień bez ważnej ochrony pojazdu w tym zakresie oznacza bardzo poważne kary finansowe – przy autach osobowych aż do 5 200 zł. Jest jednak opcja, która pozwoli Ci się przed tym uchronić: to rozłożenie składki na raty. 

Czy rozłożenie składki OC na raty jest możliwe?

Jak najbardziej tak. Opcja tego typu jest dostępna u zdecydowanej większości ubezpieczycieli. Trzeba jednak mieć świadomość, że z perspektywy towarzystwa jest to dość ryzykowne – TU nie ma pewności, że kierowca uiści wyższe raty. Dlatego pojawiają się pewne ograniczenia, gdy chce się zapłacić za OC na raty. Jakie?

1. Składki najczęściej nie rozłożysz na więcej niż 2 raty, płacone raz na 6 miesięcy. W niektórych towarzystwach istnieje jednak możliwość płacenia w trybie kwartalnym.

2. Łączna wysokość opłaty za OC pojazdu może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższa – to koszt, jaki ponosisz z uwagi na większe ryzyko dla ubezpieczyciela.

Jeżeli jednak wiesz, że nie jesteś w stanie uiścić składki w ramach jednej opłaty, warto skorzystać właśnie z tego wyjścia z sytuacji. Ale uwaga! To nie jedyne rozwiązanie, które pozwoli Ci obniżyć wysokość kwoty do zapłaty.

Co zrobić, aby mniej płacić za OC bez rozkładania opłaty na raty?

Zapewne nieraz zdarzyło Ci się zauważyć podczas rozmowy ze znajomymi kierowcami, że wysokość uiszczanych opłat OC różni się. Czasem nawet właściciele pojazdów tej samej marki, modelu i rocznika uiszczają zupełnie inne składki. Wbrew pozorom różnica nie wynika tylko z tego, że jeden z nich poruszał się bezkolizyjnie, a drugi ma na koncie jedną czy dwie stłuczki. Istotne są również inne czynniki – takie jak wiek kierowcy, jego doświadczenie na drogach, a nawet stan cywilny czy posiadanie dzieci.

To jednak nie koniec. Warto również pamiętać, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych u różnych kierowców mogą się od siebie różnić, i to znacząco. Dlatego czasem wystarczy sprawdzić, ile zapłaci się w poszczególnych towarzystwach i wybrać najkorzystniejszą finansowo opcję. To rozsądne rozwiązanie, ponieważ podstawowy zakres ochrony, jaką daje OC, jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli. To, gdzie czeka na Ciebie najtańsze OC samochodu, wyliczysz na Rankomat.pl – wystarczy kilka minut, aby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie opcję. Kto wie, może dzięki temu okaże się, że nie będziesz zmuszony do opłacenia składki w ratach?rankomat.pl
O mnie rankomat.pl

Nowości od blogera

Komentarze