0

Na co zwracać uwagę, biorąc kredyt gotówkowy?

Koszt kredytu można oszacować za pomocą  kalkulatora kredytowego. Fot. Shutterstock
Koszt kredytu można oszacować za pomocą kalkulatora kredytowego. Fot. Shutterstock

Chociaż rok 2019 należał głównie do kredytów mieszkaniowych, zainteresowanie kredytami gotówkowymi było również spore. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ tego rodzaju wsparcie pozwala pokryć bieżące potrzeby lub inne wydatki. Aby jednak nie wpaść w kłopoty finansowe, trzeba wiedzieć, jak rozsądnie ubiegać się o pieniądze. Sprawdź, na co musisz zwrócić szczególną uwagę.

Jak pokazują dane Biura Informacji Kredytowej (BIK), największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe na kwotę powyżej 50 tys. złotych – stanowią one aż 41% udzielanych zobowiązań tego typu. Potwierdzają to także statystyki zbierane przez serwis finanse.rankomat.pl – duża liczba zapytań dotyczy właśnie większych kwot.

Dobry kredyt gotówkowy, czyli jaki?

Wybór odpowiedniego kredytu gotówkowego – szczególnie, jeśli opiewa na bardzo wysokie kwoty – jest niezwykle ważny. Dlatego nie można zdać się wyłącznie na przypadek, ponieważ zwykle będzie wiązało się to z poniesieniem sporych kosztów.

Istotną rolę odgrywają m.in. takie aspekty jak:

  • RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) – jest ważniejsza niż oprocentowanie nominalne, ponieważ uwzględnia odsetki i koszty pozaodsetkowe
  • okres finansowania – wpływa na wysokość raty oraz całkowitą kwotę do spłaty; powinien być dopasowany do sytuacji materialnej
  • opcja tzw. wakacji kredytowych – przydaje się w momencie przejściowych i chwilowych kłopotów finansowych
  • kryteria stawiane kredytobiorcy, np. wiek, okres zatrudnienia

Znaczenie mają także wymagane formalności, m.in. potrzebne dokumenty finansowe, konto osobiste itp.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

To pytanie wymaga szczegółowej odpowiedzi, a jej udzielenie zależy przede wszystkim od wysokości wnioskowanej kwoty, okresu finansowania i oferty konkretnego banku.

Aby oszacować koszt zobowiązania, warto skorzystać z kalkulatora internetowego dostępnego na stronie http://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe. Jak to działa? Wystarczy określić parametry kredytu, a następnie porównać konkretne oferty. Kredytobiorców często zaskakują różnice cenowe – najdroższy i najtańszy kredyt może dzielić co najmniej kilkaset złotych w całym okresie finansowania.

Nie daj sobie wmówić, że możesz wybrać dowolny kredyt gotówkowy. Niektóre propozycje są dużo tańsze od pozostałych – grunt to porównać oferty. Szybko przekonasz się, że warto było poświęcić kilkanaście minut na analizę produktów za pośrednictwem porównywarki finansowej.


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze