2

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

W pewnym momencie życia wielu z nas zastanawia się nad zakupem ubezpieczenia na życie. Fot. Shutterstock
W pewnym momencie życia wielu z nas zastanawia się nad zakupem ubezpieczenia na życie. Fot. Shutterstock

100 zł, ale i 1000 zł miesięcznie może kosztować nas ubezpieczenie na życie. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, które warto dopasować do wysokości składki za polisę, aby mieć ochronę finansową przez cały okres umowy.

Wielu z nas w pewnym momencie swojego życia zastanawia się nad zakupem ubezpieczenia na życie, ale nie każdy z nas taki pomysł realizuje. Bardzo często za taką decyzją stoi cena ubezpieczenia. Polisę uznajemy za zbytni wydatek i zamiast rozejrzeć się czymś tańszym, odpuszczamy zakup, co może okazać się fatalne w skutkach. Polisa na życie nie musi być drogim zakupem, a dodatkowo – na wysokość składki mamy wpływ, możemy ją zatem odpowiednio obniżyć. Sprawdźmy, jak możemy to zrobić. 

Polisa na życie – czy to zbędny wydatek?

Na początek zastanówmy się na tym, po co nam właściwie ubezpieczenie na życie. Możemy śmiało stwierdzić, że ilu klientów – tyle odpowiedzi. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ każdy z nas jest w innym momencie życia – mamy określony wiek, liczbę dzieci, sytuację finansową, kredyty, czasem dodatkowo pomagamy rodzinie np. rodzicom itd. 

Jest to bardzo ważne, ponieważ już na samym początku musimy podjąć decyzję o tym, jaką ochronę wybieramy – podstawową czy rozszerzoną. 

Podstawowy wariant indywidualnego ubezpieczenia na życie to umowa z ubezpieczycielem na okres od 5 do nawet 30 lat. Wybieramy sumę ubezpieczenia, która najbardziej nas satysfakcjonuje i jest dopasowana do naszych możliwości finansowych i w ten sposób zobowiązujemy się do płacenia określonej regularnej składki. Po zakończeniu umowy ubezpieczyciel wypłaca nam zgromadzoną przez lata sumę ubezpieczenia, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel, np. remont mieszkania, zakup samochodu, wyjazd na zagraniczne wakacje lub cokolwiek innego. 

W sytuacji, gdy zdarzy się, że nie dożyjemy końca umowy – ubezpieczyciel umówioną sumę ubezpieczenia wypłaca osobom wskazanym w umowie jako uposażonym.  

Gdy zależy nam na większym zakresie ochrony – powinniśmy zastanowić się na rozszerzeniem ochrony poprzez zakup odpowiednich umów dodatkowych. Dotyczą one zdrowia, wypadków, pobytu w szpitalu oraz wielu różnych sytuacji, w których może nam się przydać dodatkowy zastrzyk gotówki.  

Umowy dodatkowe oczywiście wpływają na cenę polisy, dlatego warto wybierać te rozszerzenia, które są nam faktycznie potrzebne zamiast decydować się na wszelkie możliwe rozwiązania. 

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

To, ile ostatecznie kosztuje ubezpieczenie na życie, zależy od kilku ważnych czynników. Nie do końca jest tak, że cena, jaką znajdziemy w ofercie na stronie wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego – będzie ceną składki, jaka później zapłacimy. Dlaczego? 

Oferta przedstawiona w internecie to propozycja wstępna, a podczas zawierania umowy wiele może się zmienić.  

Przykładowo – cena oferowanej składki będzie wynosić 50 zł miesięcznie, a suma ubezpieczenia to 50 000 zł.  

Jednak my posiadamy kredyt mieszkaniowy, przez co zależy nam, by suma ubezpieczenia wynosiła minimum 100 000 zł. Tutaj cena składki wzrośnie. Dodatkowo wybierzemy tylko jedno rozszerzenie – ochronę od poważnego zachorowania, co również podniesie nam składkę o niewielką kwotę. Ostatecznie cena składki będzie się różnić od składki proponowanej w ofercie na stronie, co nie do końca nam się podoba więc rezygnujemy z zakupu polisy. To błąd.  

Na cenę polisy wpływa wiele czynników – są to przede wszystkim suma ubezpieczenia, czas trwania umowy, umowy dodatkowe, ale również nasz wiek czy przebyte wcześniej choroby. Musimy zatem pamiętać, że na stronie internetowej podawana jest najczęściej cena składki minimalnej. W sytuacji, gdy cena jest dla nas za wysoka – zamiast rezygnować – warto poszukać gdzie indziej.

Sposoby na obniżenie składki w polisie na życie

Wiedząc, co wpływa na cenę składki – łatwiej będzie nam świadomie ją obniżyć. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić. Sprawdźmy zatem, jak to zrobić.

Na cenę ubezpieczenia wpływają przede wszystkim:

• suma ubezpieczenia,

• liczba umów dodatkowych,

• czas trwania umowy,

• nasz wiek,

• nieznajomość rynku czyli brak porównania ofert.

Nie musimy znać się na branży ubezpieczeniowej, by umieć porównać dostępne możliwości. Możemy skorzystać z pomocy rankingu ubezpieczeń na życie, np. na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/, gdzie znajdziemy oceny niezależnych specjalistów w tej branży. Dowiemy się dzięki temu nie tylko o tym, jakie inne tańsze oferty możemy znaleźć, ale również o innych formach ochrony. Może okazać się, że inna firma ubezpieczeniowa lepiej wspiera w przypadku zachorowania lub w podobnej cenie oferuje znacznie więcej. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy, ale znajdziemy najlepsze rozwiązanie, które będzie nas chroniło przez długie lata. Wystarczy, że sprawdzimy kalkulator ubezpieczeń na życie: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/porownaj/0.html, by przekonać się, jak różnić się mogą od siebie poszczególne oferty ubezpieczeń na życie i zdrowie.Lubię to! Napisz notkę Zgłoś nadużycie