Netykieta portalu Salon24

Pojęcia:

netykieta – zbiór zasad dotyczących publikowania treści w Internecie

spamowanie – pisanie nie na temat, zapełnianie forum dyskusyjnego treściami, które nie mają związku z tematem, w tym także reklam lub linków

floodowanie – wielokrotne umieszczanie tej samej informacji w krótkich odstępach czasu i w wielu miejscach, np. umieszczanie tego samego komentarza, często niezwiązanego z treścią tekstu, w wielu miejscach naraz

trollowanie – za Wikipedia.pl: antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Osoby uprawiające trollowanie nazywane są trollami. Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.
 
1. Zasady publikowania w serwisie Salon24.pl są opisane w Regulaminie oraz w niniejszej Netykiecie. Wpisy naruszające te zasady mogą być przez administratorów serwisu usuwane, a konta użytkowników, którzy je umieszczają, blokowane.

2. Pamiętaj, że treści publikowane w Salonie24.pl nie mogą naruszać obowiązującego w Polsce prawa.

3. W Salonie 24.pl obowiązuje zakaz spamowania, floodowania i trollowania.

4. Dyskutuj merytorycznie. Komentarze pod notką powinny dotyczyć wyłącznie tematu poruszanego w notce.

5. Dbaj o poprawność i precyzję wypowiedzi. Stosuj się do zasad ortografii i interpunkcji.

6. Uczestnicz tylko w merytorycznych dyskusjach. Staraj się odpowiadać na komentarze, które merytorycznie odnoszą się do Twojego tekstu.

7. Bądź uprzejmy wobec innych użytkowników. Zwracaj się do nich z szacunkiem.

8. Nie obrażaj, nie atakuj, nie ośmieszaj innych użytkowników, nie publikuj notek na temat innych użytkowników, które mają na celu ich ośmieszenie lub przedstawienie w złym świetle.

9. Nie używaj wulgaryzmów, nie przeklinaj.

10. Nie pisz WIELKIMI literami (w Internecie taki zapis oznacza krzyk). Nie nadużywaj wykrzykników.

11. Nie wstawiaj duplikatów swoich wpisów i komentarzy (zakaz floodowania).

12. Ignoruj tych, którzy celowo prowokują i próbują rozbić dyskusję (trollowanie). Najlepszym sposobem na trolla jest niereagowanie na jego wpisy.

13. Tytuł formułuj tak, by jak najlepiej oddawał główną myśl Twojego tekstu. Długość tytułu jest ograniczona do 80 znaków.

14. Wybieraj kategorię tematyczną, która jest najbardziej związana z tematem Twojego tekstu – ułatwi to odnalezienie go wśród wielu innych. Codziennie w Salonie24.pl pojawia się kilkaset nowych tekstów i kilka tysięcy komentarzy.

15. Wpisz odpowiednie tagi, aby umożliwić innym użytkownikom Internetu odnalezienie Twojego tekstu po hasłach przedmiotowych, nazwach własnych lub nazwiskach.

16. Nie przywłaszczaj cudzych treści. Upewnij się, że masz prawo opublikować tekst lub zdjęcie, których nie jesteś autorem.

17. Nie reklamuj innych serwisów, produktów i usług. Jeśli jesteś zainteresowany reklamą w Salonie24.pl, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

18. Nie zakładaj wielu kont. Jeśli Twoje konto zostanie usunięte, nie zakładaj kolejnego. Po założeniu karnego filtra na konto nie wracaj pod innym nickiem.

19. Nie podszywaj się pod innych użytkowników, np. zakładając celowo podobny nick.

20. Nie ujawniaj prywatnych informacji o innych użytkownikach, danych osobowych czy szczegółów życia intymnego. Nie ujawniaj cudzych danych teleadresowych czy adresów poczty elektronicznej.

21. Jeśli chcesz z kimś rozmawiać na tematy prywatne, korzystaj z poczty wewnętrznej, nie rób tego publicznie.

22. Jeśli zauważysz komentarz naruszający regulamin lub zasady netykiety, zgłoś go, używając formularza zgłoszeń nadużyć, znajdującego się pod każdą notką i przy każdym komentarzu. Zgłoszenie musisz krótko uzasadnić.

23. Jeśli masz jakiś problem, pytanie lub uwagi dotyczące funkcjonowania Salon24.pl, zgłoś je administracji serwisu, korzystając z formularza kontaktowego. Nie używaj notek blogowych jako komunikatów do administracji, gdyż takie postępowanie potraktujemy jako naruszające zasady regulaminu i netykiety i możemy je usunąć.