154 obserwujących
8130 notek
21451k odsłon
2049 odsłon

Putin zapowiada stworzenie największego archiwum dokumentów o II WŚ

Prezydent Rosji Władimir Putin. fot. PAP/EPA
Prezydent Rosji Władimir Putin. fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj100

- Mamy obowiązek obrony prawdy o naszym zwycięstwie - mówił Władimir Putin podczas dorocznego orędzia przed parlamentem. - Musimy skonfrontować prawdę z wieloma kłamstwami. W Rosji powstanie największe archiwum dokumentów o II wojnie światowej - zapowiedział prezydent Federacji Rosyjskiej.

W ostatnich tygodniach nasilił się polsko-rosyjski spór dotyczący historii II wojny światowej. W grudniu Putin, krytykując wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą rozpętania II wojny światowej ocenił, że jej przyczyną nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia.

Prezydent Rosji wygłosił też opinię o przedwojennym polskim ambasadorze Józefie Lipskim, nazywając go "bydlakiem". Zdaniem Putina dyplomata "całkowicie zgadzał się z Hitlerem w jego poglądach antysemickich".

Polskie MSZ odniosło się do skandalicznych wypowiedzi Władimira Putina przyjmując je z "niepokojem i niedowierzaniem".

Wczoraj przewodniczący rosyjskiego parlamentu powiedział, że "nastroje antysemickie w społeczeństwie przedwojennej Polski tworzyły podatny grunt pod późniejsze ludobójstwo i Holocaust". Stwierdził też, że współczesne polskie władze powinny przeprosić Żydów. 

W imieniu Komisji Europejskiej jej wiceszefowa, Vera Jourova, zadeklaruje podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat rosyjskich manipulacji historycznych, że nie będzie tolerować ataków na Polskę i jest w pełni solidarna z Polakami/

Putin: mamy broń, której nie mają inni

- Obecnie toczy się poważna dyskusja na temat stabilności i bezpieczeństwa porządku światowego - mówił prezydent Putin. - Po raz pierwszy w historii broni jądrowej, nikogo nie gonimy. To inne kraje nie opracowały jeszcze broni, którą posiada Rosja - podkreślił.

- Rosja może pozostać Rosją tylko jeśli pozostanie suwerenna - powiedział Putin. - Rosja powróciła do polityki międzynarodowej jako kraj, którego nie można ignorować. Nadszedł czas, aby dokonać pewnych zmian w konstytucji, które bezpośrednio zagwarantują jej priorytet w naszej przestrzeni prawnej - powiedział. Stwierdził, że decyzje organów międzynarodowych mogą obowiązywać na terytorium Rosji tylko wówczas, gdy "nie są sprzeczne z rosyjską konstytucją, nie ograniczają praw i wolności obywateli".

Zaznaczył też, że "wielkość Rosji jest nierozłącznie związana z dobrobytem każdego obywatela".

Putin zapowiada rozszerzenie kompetencji gubernatorów

- Proponuję wprowadzenie na szczeblu konstytucyjnym obowiązkowych wymogów dla tych, którzy zajmują stanowiska kluczowe dla bezpieczeństwa i suwerenności kraju. Szefowie podmiotów federalnych, członkowie Rady Federacji, Dumy Państwowej, ministrowie, szefowie innych organów federalnych i sędziowie nie mogą posiadać obcego obywatelstwa, pozwolenia na pobyt lub innego dokumentu, który pozwala im na stałe zamieszkiwanie na terytorium innego państwa - zapowiedział Putin. Stwierdził, że jeśli ktoś wybierze drogę służby cywilnej, "musi zdecydować, że łączy swoje życie z Rosją".

Putin zapowiedział również, że prezydent Rosji nie będzie mógł pełnić tej funkcji więcej niż dwie kadencje pod rząd. Powiedział też, że "rzeczywiste uprawnienia i możliwości samorządu terytorialnego muszą być rozszerzone i wzmocnione".

- Należy zwiększyć rolę gubernatorów w podejmowaniu decyzji na szczeblu federalnym - powiedział Putin. Zapowiedział też zwiększenie kompetencji Rady Państwowej i Sądu Konstytucyjnego.

Putin stwierdził, że pakiet zmian konstytucyjnych powinien zostać poddany pod głosowanie obywateli.

Doroczne orędzie Putina transmitowane w kosmosie

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił dziś swoje doroczne orędzie. Do Moskiewskiego Maneżu - głównej hali wystawowej Moskwy - zaproszono 1300 osób, wśród nich członków Rady Federacji, deputowanych Dumy Państwowej, członków rządu, prezesów Sądu Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, gubernatorów, a także przedstawicieli największych wspólnot religijnych, artystów i sportowców.

Orędzie jest transmitowane na telebimach i fasadach budynków w centrach wielu rosyjskich miast. W tym roku również, po raz pierwszy, orędzie można obejrzeć na żywo na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie przebywają obecnie rosyjscy astronauci - Aleksandr Skorcow i Oleg Skripoczka.

Głównymi tematami orędzia były podniesienie poziomu dochodów obywateli, sytuacja demograficzna i zwalczanie ubóstwa w Federacji Rosyjskiej.

Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił dziś swoje doroczne orędzie. fot. PAP/EPA

Obietnice Putina

Putin rozpoczął od kwestii trudnej sytuacji demograficznej. - Los Rosji zależy od tego, ilu nas jest - podkreślił. Zwrócił uwagę na to, że obecnie rodziny zakłada pokolenie lat 90., kiedy rodziło się w Rosji mniej dzieci niż w czasie II wojny światowej. - Obecnie współczynnik dzietności wynosi 1,5. Jest prawie taki sam, jak w krajach europejskich. Ale dla naszego państwa - to za mało - mówił.

Wykop Skomentuj100
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka