158 obserwujących
8356 notek
21990k odsłon
1305 odsłon

Sondaż: Ruchy Hołowni i Trzaskowskiego wchodzą do Sejmu. PiS zapowiada jesienną ofensywę

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rekonstrukcja rządu ma doprowadzić do tego, aby zarządzanie było jeszcze sprawniejsze. Fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rekonstrukcja rządu ma doprowadzić do tego, aby zarządzanie było jeszcze sprawniejsze. Fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj81

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w poprzednią niedzielę, to 41,3 proc. wyborców oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość. Koalicję Obywatelską poparłoby 22,5 proc. badanych. W Sejmie znalazłyby się również partie Hołowni i Trzaskowskiego - wynika wynika z sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

PiS zwiększyło poparcie o prawie 4 pkt. proc. w porównaniu do badania przeprowadzonego 18 lipca. Z kolei Koalicja Obywatelska zaliczyła spadek o 6,6 pkt. proc. - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM.

Ruch społeczny Szymona Hołowni Polska 2050 ma 7,1 proc. poparcia, ruch społeczny Nowa Solidarność Rafała Trzaskowskiego - 6,8 proc., Konfederacja 6,7 proc.. Pod progiem znalazły się Lewica 3,2 proc. oraz PSL i Kukiz'15 - 2,4 proc.

Co dziesiąty badany (10,1 proc.) nie wie, na kogo oddałby swój głos.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1100 Polaków 21 sierpnia br. metodą CATI.

PiS zapowiada na jesieni rekonstrukcję rządu. Wszystko ma rozstrzygnąć się po powrocie Jarosława Kaczyńskiego z urlopu.

- Jesteśmy w trakcie rozmów o nowej umowie koalicyjnej. Konsekwencją nowej umowy koalicyjnej będzie m.in. rekonstrukcja rządu, ale jednocześnie będzie też nowa ofensywa programowa" - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Dodał, że nastał czas, gdy można będzie wdrożyć kolejne etapy programu, z którym Zjednoczona Prawica szła do wyborów w 2015 i w 2019 r.

- Część z tego programu nie udało się zrealizować, było za mało czasu. Mamy teraz trzy lata przed nami i część z tych rzeczy (...) będzie elementem po pierwsze umowy koalicyjnej, a dwa - ofensywy programowej już na jesieni tego roku - powiedział polityk pytany o dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości, a także reformę mediów czy dotyczącą pracy nauczycieli.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w tym tygodniu że negocjacje i rozmowy ws rekonstrukcji rządu "przebiegają bardzo dobrze" i że będzie miała ona miejsce "we wrześniu lub na początku października".

Stwierdził, że nie może powiedzieć, jak głęboka będzie rekonstrukcja, ponieważ - jak wyjaśnił - to będzie zależało od uzgodnień w ramach Zjednoczonej Prawicy. - Chciałbym, aby zarządzenie było jeszcze sprawniejsze, poprzez odpowiednie przemodelowanie niektórych instytucji centralnych, w tym ministerstw, ale nie tylko - powiedział Morawiecki.

- Rzecz dotyczy (też) niektórych agencji, inspekcji i różnych instytucji centralnych, które powinny - tam, gdzie ich kompetencje na siebie nachodzą - zintegrować swoje działania - dodał.

Według Morawieckiego, obywatel musi mieć prawo do szybkiej decyzji, prostoty rozwiązań i mechanizmów administracyjnych. - Dlatego właśnie dokonaliśmy największej od 20 lat zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego i dlatego w ciągłym cyklu dokonujemy tych uproszczeń i zmian, które mają usprawnić zarządzanie - powiedział szef rządu.

Zapewnił, że te działania doprowadzą do oszczędności w wydatkach na centralną administrację publiczną. (P

Według anonimowych informacji Jarosław Gowin ma wrócić na fotel wicepremiera i stanąć na czele jednego z ministerstw.

Media piszą także, że możliwy jest scenariusz przyspieszonych wyborów.

ja

Wykop Skomentuj81
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka