Ziobro i Gowin nie mają szans na sukces bez PiS. Dobitny sondaż

Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin wyjdą z rządu Zjednoczonej Prawicy? Fot. arch. PAP/Tomasz Gzell
Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin wyjdą z rządu Zjednoczonej Prawicy? Fot. arch. PAP/Tomasz Gzell

Gdyby w wyborach parlamentarnych koalicjanci startowaliby oddzielnie, Solidarna Polska i Porozumienie znalazłyby się poza parlamentem. Według najnowszego badania IBRiS, PiS zdecydowanie wygrałoby głosowanie.  

Partia Jarosława Kaczyńskiego bez udziału koalicjantów - Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry - ma mniejsze poparcie niż z nimi, ale nadal dystansuje opozycję. Na samodzielnie startujące PiS zadeklarowało oddanie głosu 35 proc. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, którą wybrałoby 21,8 proc. respondentów. 

Na trzecią siłę w polskiej polityce wyrasta ruch Szymona Hołowni, czyli Polska 2050 z poparciem 10,6 proc. Konfederacja uzyskała w sondażu IBRiS niezły wynik - 8,2 proc. Próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze Lewica, która może liczyć na 5,6 proc. Poza Sejmem wylądowałoby PSL, na którego zamierza głosować 3 proc. badanych. 

Najnowszy sondaż to poważny sygnał ostrzegawczy dla Ziobry i Gowina. Jeśli dojdzie do rozłamu w Zjednoczonej Prawicy, a w konsekwencji do przedwczesnych wyborów, to niemal na pewno ugrupowania tych liderów nie dostaną się do parlamentu. Minimalnie większym poparciem cieszy się Solidarna Polska - 1,5 proc. Porozumienie uzyskało zaledwie 1,2 proc. Grupa niezdecydowanych wśród pytanych wynosi 12,9 proc.

Jednocześnie PiS dość poważnie traci na wyniku bez swoich koalicjantów. Jeśli w wyborach startowałaby Zjednoczona Prawica w dotychczasowym kształcie, mogłaby liczyć na poparcie 40,9 proc. respondentów. Koalicja Obywatelska zanotowała rezultat 22,4 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni - 11,2 proc., Konfederacja - 8,1 proc., Lewica - 5,4 proc., PSL-Kukiz'15 - 3,2 proc. Utrata blisko 6 punktów proc. byłaby kosztowna w przeliczeniu na mandaty. W drugim badaniu odsetek niezdecydowanych wyborców to 8,8 proc. 

Pójście do urn zadeklarowało 48,3 proc. respondentów, a 36,5 proc. odpowiedziało, że nie będzie głosować w wyborach do Sejmu i Senatu.

Sondaż powstał w Instytucie Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie "Wirtualnej Polski". Badanie wykonano na próbie ogólnopolskiej, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). W badaniu wzięło udział 1100 respondentów, a błąd oszacowania wynosi 3 proc. Sondaż przeprowadzono 18 września, już po wybuchu kryzysu w koalicji rządzącej. 

GW


Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka