164 obserwujących
8962 notki
23710k odsłon
2389 odsłon

PiS odrabia straty i przełamuje niekorzystny trend. Strajk Kobiet ze słabym poparciem

PiS wciąż zdecydowanym liderem w badaniach. Fot. Flickr/Sejm RP
PiS wciąż zdecydowanym liderem w badaniach. Fot. Flickr/Sejm RP
Wykop Skomentuj112

W najnowszych sondażach rosną notowania PiS, które nadal ma sporą przewagę nad opozycją. Gdyby Strajk Kobiet stał się ruchem politycznym, nie cieszyłby się zbyt szerokim poparciem respondentów.  

Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrałaby wybory parlamentarne - wynika z sondażu IBRiS dla "Wirtualnej Polski". Na PiS chce zagłosować 33 proc. badanych, a to wzrost aż o 4 punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem sprzed dwóch tygodni. Spadki w sondażach Zjednoczona Prawica notowała również w niedawnym sondażu CBOS

PiS nadal hegemonem w sondażach

Na kolejnym miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 24,1 proc. To zaledwie o 0,1 punktu proc. lepszy wynik niż podczas ostatniego pomiaru IBRiS. Największe ugrupowanie opozycyjne nie zyskuje ani na protestach kobiet, ani na zamieszaniu wokół "Piątki dla zwierząt". 

Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni - formacja byłego kandydata na prezydenta może liczyć na 13,1 proc. poparcia, co oznacza spadek o 1,8 punktów proc. Lekko wzrosły akcje Lewicy - o 1,5 punktu proc. - do 8,4 proc. Koalicja Polska PSL-Kukiz'15 osiągnęła wynik 5 proc. 

Sondaż IBRiS stanowi dzwonek alarmowy dla Konfederacji - to pierwsze od dawna ostrzeżenie, że prawicowa partia traci poparcie. Według pracowni zamierza na nią oddać głos 2,3 proc. W takim wariancie Konfederacja nie dostałaby się do Sejmu. 

Frekwencja w potencjalnych wyborach wśród ankietowanych wyniosła 49,8 proc. Partie polityczne mają rezerwy, bowiem 14 proc. respondentów nie wie, kogo poprze w głosowaniu. Badanie IBRiS wykonano w dniach 13-14 listopada na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). 

Kolejny sondaż pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl potwierdza, że PiS odrabia straty, a Strajk Kobiet mu nie zagroził politycznie. Na formację rządzącą oddałoby głos 36,8 proc. pytanych, a na Koalicję Obywatelską 29,3 proc. PiS zyskało 3,4 punktów proc., natomiast partia Borysa Budki 2,5 punktów proc. w porównaniu z notowaniami sprzed dwóch tygodni. 

Polska 2050 uzyskała 12,7 proc. poparcia, Lewica 9,4 proc., a Konfederacja 6,6 proc. Koalicja Polska nie zdobyłaby mandatów z wynikiem 4,6 proc.

Sondaż pracowni Estymator powstał w dniach 12-13 listopada 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Pod uwagę brano tylko tych wyborców, którzy zadeklarowali chęć głosowania w wyborach na konkretne partie. Prognozowana frekwencja oscylowała wokół 55 proc. 


Słabnie Strajk Kobiet?

Ankieterzy zapytali też o to, czy respondenci oddaliby głos na Strajk Kobiet, gdyby ruch pod kierownictwem Marty Lempart starał się o uzyskanie reprezentacji w parlamencie. Tylko 4,9 proc. odpowiedziało pozytywnie, a 90,4 proc. negatywnie. Słabnie też poparcie społeczne dla postulatów protestujących. Jeszcze 14 dni temu sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji podzielało aż 56,1 proc. pytanych. Obecnie jest to 46,9 proc. zainteresowanych, a więc nastąpił spadek o 9,2 pkt. proc. 

GW


Wykop Skomentuj112
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka