164 obserwujących
8962 notki
23710k odsłon
1925 odsłon

Sondaż Ipsos: Polacy uważają, że opozycja nie jest przygotowana do rządzenia

Posłanki opozycji blokują ławy PiS na sali obrad Sejmu w Warszawie w październiku br. Fot. PAP/Piotr Nowak
Posłanki opozycji blokują ławy PiS na sali obrad Sejmu w Warszawie w październiku br. Fot. PAP/Piotr Nowak
Wykop Skomentuj217

Według sondażu Ipsos dla OKO.press aż 62 proc. badanych uważa, że opozycja nie jest przygotowana do przejęcia władzy. Zaledwie 35 proc. z ogółu badanych ocenia, że opozycja mogłaby dobrze rządzić.

Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej, poseł KO Marcin Kierwiński pytany przez PAP o wynik sondażu podkreślił, że każda partia opozycyjna przedstawia kompleksowy program w momencie kampanii wyborczej. Jak zaznaczył, jest więc sytuacją naturalną, że nie wszystkie partie opozycyjne już teraz pokazują wszystkie szczegóły swoich programów, wiedząc, że wybory w konstytucyjnym terminie odbędą się dopiero za trzy lata.

- Niezależnie od tego, kiedy będą wybory Koalicja Obywatelska będzie przygotowana, aby te wybory wygrać i będzie przygotowana, aby wziąć odpowiedzialność za Polskę - podkreślił Kierwiński. Jak dodał, co z tego, że gdyby zapytać wyborców PiS, czy ta partia jest przygotowana do prowadzenie spraw polskich, "skoro widać po tym, co się dzieje w pandemii, że kompletnie nie jest przygotowana".

image
Marcin Kierwiński, fot. x-news

Polityk SLD, szef parlamentarnego klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski zauważył, że choć Lewica wróciła do parlamentu rok temu, to dziś jest w nim najbardziej aktywnym klubem. - Świadczy o tym kilkadziesiąt złożonych projektów ustaw. Krok po kroku zbliżamy się do momentu, w którym do rządzenia będziemy w pełni gotowi. Mamy do wyborów trzy lata, więc to dobry i wystarczający czas, by przekonać społeczeństwo, że go nie zawiedziemy, jeśli powierzą nam władzę - podkreślił.

- Program, ustawy, praca terenie - to sposób, w który Lewica powoli, ale solidnie buduje dla siebie poparcie, to może jeszcze potrwać, ale nie wątpię, że będzie skuteczne - zaznaczył Gawkowski.

W sondażu przeprowadzonym przez Ipsos dla OKO.press zapytano: „Czy Pana/Pani zdaniem partie opozycyjne są przygotowane do dobrego rządzenia, gdyby miały już teraz przejąć władzę z rąk PiS?”.

Według sondażu 62 proc. respondentów uważa, że partie opozycyjne nie są przygotowane do przejęcia już teraz władzy. Przeciwnego zdania jest 35 proc., a 3 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat. Najwięcej sceptyków, jeśli chodzi o przygotowanie opozycji do rządzenia, jest wśród mieszkańców wsi (66 proc.; przeciwnego zdania jest 28 proc., 6 proc. nie ma opinii w tej kwestii); najmniej wśród mieszkańców miast do 20 tys. (55 proc.; przeciwnego zdania jest 43 proc. a 2 proc. nie ma zdania).

Wśród mieszkańców miast od 20 do 100 tys. mieszkańców negatywnie na pytanie zadane w sondażu odpowiedziało 65 proc., a pozytywnie - 35 proc. W miastach od 100 do 500 tys. mieszkańców proporcje te wyglądają odpowiednio: 61 proc. do 37 proc. a 2 proc. nie ma zdania. Negatywnie na zadane pytanie odpowiedziało też 56 proc. mieszkańców największym miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) a 44 proc. z nich.

image
Krzysztof Gawkowski, fot. x-news.

Jeśli chodzi o elektoraty poszczególnych partii to wśród wyborców PiS 91 proc. nie wierzy w przygotowanie opozycji do przejęcia władzy (8 proc. uważa, że politycy opozycji są do tego gotowi; 1 proc. nie ma zdania). Wśród wyborów Koalicji Obywatelskiej 39 proc. odpowiedziało negatywnie na zadane w sondażu pytanie, przeciwnego zdania było 58 proc. z nich, a 3 proc. nie miało zdania.

60 proc. wyborców Polski2050 wątpi w przygotowanie partii opozycyjnych do przejęcia władzy, a 38 proc. uważa, że są one na to już gotowe; 2 proc. nie ma zdania. Wśród wyborców Lewicy proporcje te wyglądają następująco: 60 proc. wątpi w przygotowanie opozycji do rządzenia, a 40 proc. jest przekonanych, że jest ona gotowa do rządzenia. 69 proc. wyborców Konfederacji uważa, że opozycja nie jest gotowa do rządzenia, a 26 proc, że jest; 5 proc. nie ma zdania.

W sondażu Ipsos zapytano też o zdanie wyborców PSL/Kukiz15 (partie te zakończyły współpracę w ostatnich dniach); 51 proc. wątpi w przygotowanie opozycji, a 44 jest przekonanych, ze opozycja mogłaby już teraz przejąć rządy w kraju. 5 proc. nie ma zdania na ten temat.

Ipsos przeprowadził sondaż w dniach 23-25 listopada, na telefonicznej, ogólnopolskiej próbie 1000 badanych. Podając wyniki zgrupowano odpowiedzi "Zdecydowanie tak" i "Raczej tak" oraz "Zdecydowanie nie" i "Raczej nie".

ja

Wykop Skomentuj217
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka