164 obserwujących
8942 notki
23652k odsłony
3027 odsłon

Impeachment Donalda Trumpa. Jest decyzja Izby Reprezentantów

Donald Trump drugi raz mierzy się z procedurą impeachmentu.
Donald Trump drugi raz mierzy się z procedurą impeachmentu.
Wykop Skomentuj140

Donald Trump został drugi raz w ciągu kadencji postawiony w stan oskarżenia. Izba Reprezentantów przegłosowała artykuł impeachmentu. Amerykański prezydent wezwał do uspokojenia nastrojów w podzielonym społeczeństwie. 

Przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa, Izba Reprezentantów zdecydowała o uruchomieniu procedury usunięcia Donalda Trumpa z urzędu. Za artykułem ws. impeachmentu zagłosowało 232 polityków i głosowanie nie przeszłoby po myśli Demokratów, gdyby nie 10 głosów "za" z Partii Republikańskiej. "Przeciw" było 197 przedstawicieli izby. 

Oponenci Trumpa zarzucają mu podżeganie do krwawych zamieszek w Kapitolu - wyborcy ustępującego przywódcy zamierzali przemocą udaremnić przekazanie władzy Joe Bidenowi. Przed głosowaniem doszło do burzliwej debaty na temat odpowiedzialności prezydenta za największy polityczny kryzys w USA od wielu dekad. Trump przeszedł do historii jako pierwszy prezydent, postawiony w stan oskarżenia dwukrotnie. 

Politykowi zarzucono wcześniej nakłanianie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do zbierania "haków" korupcyjnych na syna Joe Bidena, Huntera, który działa biznesowo na Ukrainie. Naciskać w tej sprawie miał prawnik Republikanina, Rudy Giuliani. W ubiegłym roku Senat uniewinnił Trumpa od stawianych zarzutów. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych, który zadeklarował po zamieszkach w Waszyngtonie, że pokojowo przekaże władzę następcy, wydał specjalne oświadczenie do narodu amerykańskiego. Nie zostało ono opublikowane w mediach społecznościowych, bowiem Trump został zbanowany na Twitterze, Facebooku, jak i Instagramie. Wyborcy Partii Republikańskiej zapowiadają zakłócenie uroczystości zaprzysiężenia Bidena, które odbędzie się 20 stycznia. FBI ostrzega przed powtórką ataku na Kapitol, gdzie zginęło 5 osób. 

- W świetle doniesień o kolejnych demonstracjach wzywam, aby nie było przemocy, łamania prawa ani żadnego wandalizmu. Nie popieram tego i Ameryka tego nie popiera. Wzywam wszystkich Amerykanów, aby pomogli złagodzić napięcia i uspokoić nastroje. Dziękuję - zaapelował Trump. 

GW

Wykop Skomentuj140
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka