163 obserwujących
9104 notki
24067k odsłon
  1913   0

Pierwsze decyzje Bidena. USA wracają do WHO, maseczki, porozumienie klimatyczne

Joe Biden zmienił szereg decyzji Donalda Trumpa. Fot. PAP/EPA
Joe Biden zmienił szereg decyzji Donalda Trumpa. Fot. PAP/EPA

Joe Biden tuż po zaprzysiężeniu podpisał 17 zarządzeń, które całkowicie zmienią decyzje Donalda Trumpa. USA powrócą do Światowej Organizacji Zdrowia, wycofają się z budowy muru w Meksyku, a także będą respektować postanowienia porozumienia klimatycznego z Paryża. Wiemy też, kto zostanie pierwszym rozmówcą nowego gospodarza Białego Domu. 

- Rozpocznę od spełnienia obietnic, danym Amerykanom. Nie ma lepszej pory na decyzje, niż dzisiaj - mówił dziennikarzom Joe Biden. W świetle reflektorów podpisał pierwsze zarządzenia, znoszące najważniejsze postanowienia Donalda Trumpa. Na biurku w Gabinecie Owalnym pozostawiono prywatny list od Republikanina. Biden nie chciał ujawniać jego treści, choć zaznaczył, że Trump napisał do niego w życzliwym tonie. 

Stany Zjednoczone po kilku miesiącach przerwy wrócą do grona państw należących do Światowej Organizacji Zdrowia. Poprzednik Bidena wyprowadził USA z WHO, oskarżając instytucję o ukrywanie prawdziwego zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa.

Demokrata cofnął finansowanie budowy muru w Meksyku, który miał powstrzymać nielegalnych imigrantów przed przekroczeniem nielegalnie granicy. Ponadto, Biden odwołał decyzję Trumpa o wypowiedzeniu paryskiego porozumienia klimatycznego.


Nowa administracja Białego Domu uchylił zakaz podróży do Stanów Zjednoczonych posiadaczom paszportów z siedmiu państw muzułmańskich. Transseksualiści będą mogli odbyć służbę wojskową, czego zabraniał Trump.

- Noszenie masek to nie jest partyzancka kwestia, ale patriotyczny akt mogący uratować niezliczone życie. Czas ubrać maski, Ameryko - nawoływał Biden. Dlatego też nowy prezydent ustalił obowiązek zakrywania ust i nosa w urzędach federalnych. Biden powołał również pełnomocnika ds. reakcji na koronawirusa z zadaniem nadzoru dystrybucji szczepionek i leków na COVID-19. 


Na tym jednak nie koniec. USA przestaną finansować budowę rurociągu Keystone XL, wyznaczonego do transportowania ropy do kanadyjskich rurociągów. Kanadyjczycy nie są zadowoleni ze spełnienia akurat tej obietnicy Bidena, którą złożył już w maju ub. r. w kampanii wyborczej. Kandydat Demokratów zgadzał się z argumentacją ekologów - wskazywali oni na ogromne ryzyko zanieczyszczenia pitnej wody. Keystone XL miał powstać w 2023 roku, liczyć 2 tys. km długości o przepustowości 830 tys. baryłek ropy dziennie. 

To właśnie premier Kanady Justin Trudeau będzie pierwszym, oficjalnym rozmówcą Joe Bidena. Do wymiany poglądów pomiędzy politykami dojdzie już w piątek. Nowa administracja Białego Domu nie planuje na razie kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

GW

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka