164 obserwujących
9510 notek
24740k odsłon
  254   0

Administracja Bidena interweniuje u władz Rosji w sprawie Nawalnego

Kolonia karna, w której przebywa Aleksiej nawalny, fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Kolonia karna, w której przebywa Aleksiej nawalny, fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Biały Dom wezwał Kreml do zapewnienia Aleksiejemu Nawalnemu zdrowia i bezpieczeństwa. Rosyjski opozycjonista przebywa w kolonii karnej w Pokrowie; jak poinformował jego prawnik, ma on dwie przepukliny kręgosłupa i zaczyna tracić czucie w rękach.

- Niepokoją nas doniesienia o pogarszającym się stanie zdrowia Nawalnego. Wzywamy władze rosyjskie do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa. Dopóki przebywa w więzieniu, za jego zdrowie odpowiada rosyjski rząd - powiedziała w trakcie konferencji prasowej rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Adwokat Nawalnego Wadim Kobziew powiedział agencji Interfax, że lekarze stwierdzili u lidera rosyjskiej opozycji dwie przepukliny kręgosłupa. Krytyk Kremla zaczyna też tracić czucie w rękach.

31 marca Nawalny rozpoczął strajk głodowy, by zaprotestować przeciwko - jak to określił - złej opiece medycznej w kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim, gdzie odbywa wyrok pozbawienia wolności. We wtorek szefowa związku zawodowego lekarzy Anastazja Wasiljewa została zatrzymana przez policję po tym, jak próbowała dostać się do więzienia, by porozmawiać z lekarzami.

image
Anastazja Wasiljewa zatrzymana przez policję, fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Nawalny skarży się od dłuższego czasu na ból kręgosłupa i prawej nogi, a także na pozbawianie go snu. W nocy jest budzony przez funkcjonariusza służb więziennych, który co godzinę sprawdza, czy Nawalny, uznany za "więźnia skłonnego do ucieczki", jest na miejscu.

Rosyjska państwowa służba więzienna oświadczyła, że Nawalny otrzymuje wszelką potrzebną pomoc medyczną.

ja

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka