168 obserwujących
9812 notek
25229k odsłon
  3487   0

Rosja wyrzuci pięciu polskich dyplomatów

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Rosja wydali z Moskwy pięciu polskich dyplomatów - zapowiedział w piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

To odpowiedź na czwartkową decyzję MSZ w Warszawie o uznaniu za persona non grata trzech dyplomatów rosyjskich.

– Polska ogłosiła wydalenie naszych dyplomatów. Odpowiemy oczywiście w odpowiedni sposób. Pięciu polskich dyplomatów będzie wydalonych z Moskwy – powiedział Ławrow na konferencji prasowej.

– Zwróciliśmy uwagę, jak szybko w Warszawie zawtórowano administracji USA, żądając wyjazdu z Polski trzech rosyjskich dyplomatów. Z kolei z Rosji zostanie wyrzuconych pięciu dyplomatów polskich – oświadczył w komunikacie rosyjski MSZ.

W czwartek ambasadorowi Rosji w Warszawie wręczono notę dyplomatyczną, zawierająca informację o uznaniu za persona non grata trzech pracowników rosyjskiej ambasady.

W komunikacie MSZ wyjaśnił, że „podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej”.

Polski MSZ wyjaśnił, że „Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze, to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej”.

KW

Lubię to! Skomentuj211 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka