Od nowego roku wyższe kary za nieaktualne OC.
Od nowego roku wyższe kary za nieaktualne OC.

Kolejne podwyżki: w 2022 r. więcej zapłacą kierowcy bez aktualnego OC

Redakcja Redakcja Ubezpieczenia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Ostatnie miesiące 2021 r. i początek 2022 zdominował w Polsce jeden, wyjątkowo drażliwy temat – inflacja. Wszechobecna drożyna i dynamiczne wzrosty cen praktycznie wszystkich towarów i usług budzą wiele niepokojów – nie inaczej jest w branży ubezpieczeń komunikacyjnych. W 2022 r. wyższe kary niż rok wcześniej zapłacą bowiem kierowcy, którzy nie powsiadają aktualnego OC. O jakich podwyżkach mowa?

OC – obowiązkowe dla wszystkich samochodów

Niewidziane w Polsce od 20 lat wzrosty cen spędzają mieszkańcom sen z powiek. Coraz droższa żywność, horrendalnie drogie nośniki energii, usługi, na które stać coraz mniej osób – wszystko to nie napawa optymizmem. Powodów do zadowolenia w 2022 r. nie będą mieli też kierowcy, którzy zapomnieli wykupić lub przedłużyć wygasłe OC albo zrobili to z pełną świadomością, np. z powodu braku pieniędzy albo wiedzy. Niezależnie od przyczyn niewykupienia obowiązkowej polisy istnieje duży ryzyko otrzymania kary pieniężnej od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przypomnijmy – ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, czy tzw. OC, powinien być objęty każdy pojazd zarejestrowany w Polsce. Nie dotyczy to tylko niektórych wyjątków, jak np. samochody zabytkowe czy przeznaczone na handel, jednak co do zasady wszystkie pojazdy mechaniczne z krajową rejestracją muszą mieć OC. Obowiązek wykupienia polisy należy do właściciela, dlatego – jak można się domyślać – również kara za brak aktualnego ubezpieczenia nakładana jest na niego. Jeśli chcesz dowiedzieć więcej na temat obowiązkowego OC, zapraszamy do lektury artykułu pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oc-raty-procenty-o-wielkim-znaczeniu/.

Wracając do samego braku polisy, należy zauważyć, że kary za jej brak są bardzo wysokie. Co więcej, można je otrzymać zdalnie – nie jest potrzebna w tym celu kontrola policyjna. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli instytucja uprawniona do nakładania kar, dysponuje bowiem rozbudowaną bazą daną i elektronicznymi systemami pozwalającymi na zidentyfikowanie każdego pojazdu bez aktualnego OC. W takiej sytuacji wystarczy jedynie wysłanie do właściciela danego auta wezwania do zapłaty z tytułu braku obowiązkowej polisy.

Kary za brak OC w 2022 r.

Już w 2021 r. kary za brak ubezpieczenia były bardzo dotkliwe, jednak w 2022 r. jeszcze bardziej je podwyższono. Wynika to z mechanizmu ich ustalania, który jest uzależniony od wysokości płacy minimalnej w gospodarce narodowej. Tymczasem wzrosła ona z 2800 do 3010 zł brutto, co wprost przełożyło się na wyższe kary za brak OC. W takim razie ile one wynoszą w 2022 r.? Konkretna kwota zależy od dwóch czynników, a mianowicie:

• rodzaju pojazdu,

• liczby dni, w trakcie których pozostawał on bez OC.

Skupmy się na samochodach osobowych. Otóż właściciel auta, który w 2022 r. nie posiadał aktualnej polisy przez 1-3 dni, zapłaci 1200 zł (w 2021 r. było to 1120 zł). Z kolei w przypadku braku ubezpieczenia przez 4-14 dni kara wzrasta do 3010 zł (2800 zł w 2021 r.), a w razie przerwania ciągłości OC przez dłużej niż 2 tygodni kierowca musi spodziewać się maksymalnej kary, która wynosi aż 6020 zł (rok wcześniej było o 5600 zł).

Podsumowując, nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności wiąże się z dużym ryzykiem otrzymania bardzo dotkliwej finansowo kary, a w razie spowodowania kolizji, stłuczki czy wypadku może skutkować pociągnięciem sprawcy do odpowiedzialności cywilnej przez osoby poszkodowane. Aby tego uniknąć, po prostu terminowo wykupuj OC – najlepsze oferty znajdziesz w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.


Komentarze