Niemiecki gigant jednak wycofuje się z Rosji. Wcześniej został mocno skrytykowany

Deutsche Bank nie będzie obsługiwać klientów w Rosji.
Deutsche Bank nie będzie obsługiwać klientów w Rosji.
Deutsche Bank - największy niemiecki bank - nie będzie otwarty dla rosyjskich klientów. Kilka dni temu prezes międzynarodowej korporacji zaprzeczał, by firma została zamknięta w Rosji.

"Z całą stanowczością potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę i wspieramy rząd niemiecki oraz jego sojuszników w obronie naszej demokracji i wolności" - zapewnia w najnowszym oświadczeniu Deutsche Bank.

Prezes międzynarodowego banku Christian Sewing pisał jeszcze w czwartek na swoim blogu, że całkowite wycofanie się z Rosji byłoby "sprzeczne z naszymi wartościami", za co został skrytykowany w mediach przez inwestorów i polityków, krytykujących związki firmy z Rosją.  

Zobacz: 

Niemiecki dziennik krytykuje kanclerza Olafa Scholza. "Nie pokazał się z dobrej strony"

Znany lekarz radzi, jak bezpiecznie pomagać uchodźcom. I mówi, czy Putin zaatakuje dżumą

Donald Tusk ocenił przemowę Andrzeja Dudy. Padły też słowa o “sumieniu Zachodu”

Reagując na te głosy, Deutsche Bank wydał oświadczenie w piątkowy wieczór: „Jesteśmy w trakcie ograniczania naszych pozostałych działań zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi. Jednocześnie pomagamy naszym zagranicznym klientom spoza Rosji ograniczać ich działalność w tym kraju. Nie rozpoczynamy już nowych interesów w Rosji". Bank przypomniał też , że „znacznie zmniejszył swoje zaangażowanie i obecność w Rosji od 2014 roku”.

Deutsche Bank wykazał zaangażowanie kredytowe w Rosji brutto na 1,4 mld euro, czyli około 0,3% całego portfela kredytowego, przy zaangażowaniu netto o wartości 600 mln euro.

Ponadto zainwestował w ogromne centrum technologiczne w Rosji, które zatrudnia 1500 specjalistów IT do obsługi swojego banku inwestycyjnego. „Ryzyko operacyjne” wynikające z zamknięcia tego centrum jest „dobrze zabezpieczone” i „nie przedstawia znaczącego ryzyka” dla funkcjonowania operacji globalnych - oceniał kilka dni temu Deutsche Bank.

Amerykańskie banki Goldman Sachs i JPMorgan Chase ogłosiły w czwartek, że są w trakcie zakończenia swojej działalności w Rosji, dołączając do długiej listy międzynarodowych korporacji dystansujących się od Rosji objętej surowymi międzynarodowymi sankcjami.

GW

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka