Rosyjscy agenci FSB zarekwirowali luksusowe szwajcarskie zegarki

fot. Flickr/nilda barales
fot. Flickr/nilda barales
W Moskwie agenci rosyjskich służb specjalnych FSB przeszukali pomieszczenia lokalnej filii szwajcarskiego producenta luksusowych zegarków Audemars Piguet i skonfiskowali zegarki o wartości kilku milionów franków.

Rosyjska odpowiedź na szwajcarskie sankcje

Jak podaje "NZZ am Sonntag", tak właśnie brzmi treść poufnej noty informacyjnej Departamentu Spraw Zagranicznych (FDFA) skierowanej do członków kilku komisji, którą przekazał anonimowy informator. Jako powód swoich działań władze rosyjskie podały rzekome naruszenia przepisów celnych.

Był to jednak najprawdopodobniej środek odwetowy w odpowiedzi na sankcje. Szwajcaria, będąca siedzibą wielu najlepszych marek zegarków na świecie, porzuciła swoją tradycyjną neutralną postawę i przyjęła sankcje UE, które zakazały eksportu towarów luksusowych do Rosji na początku tego miesiąca w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Szwajcarski producent zegarków Audemars Piguet wstrzymał eksport do Rosji, jak również tymczasowo zawiesił działalność detaliczną w tym kraju.

Nowy pakiet sankcji

W piątek Szwajcaria wprowadziła w życie kolejny pakiet sankcji, nałożonych przez Unię Europejską na Rosję.

Zgodnie z piątkową decyzją rządu w Bernie zabroniony jest eksport ze Szwajcarii towarów i powiązanych usług dla rosyjskiego sektora energetycznego. Zabronione jest również działanie w Szwajcarii rosyjskich przedsiębiorstw sektora energetycznego oraz udzielanie pożyczek lub innych środków finansowych takim podmiotom.

Berno wprowadza także zakaz importu towarów żelaznych i stalowych z Rosji oraz eksportu do Rosji towarów luksusowych i tych związanych z żeglugą morską. W sektorze finansowym zakazane są transakcje z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi oraz świadczenie usług ratingowych.

Zegarki Audemars Piguet

Audemars Piguet, od prawie 150 lat będący własnością rodziny, jest jedną z trzech największych niezależnych szwajcarskich marek zegarków, obok Patek Philippe i Rolex.

Według Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego Rosja zajęła 17. miejsce na liście największych rynków eksportowych szwajcarskich zegarków w 2021 r., a wartość wysyłek wyniosła 260 mln franków (278 mln dolarów).
Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka