W poniedziałek zmarł Emilian Kamiński. Autor "Bluzgu na Jaruzelskiego" miał 70 lat.
W poniedziałek zmarł Emilian Kamiński. Autor "Bluzgu na Jaruzelskiego" miał 70 lat.

Autor "Bluzgu na Jaruzelskiego" nie żyje. Emilian Kamiński miał 70 lat

Redakcja Redakcja Teatr Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
W poniedziałek o godz. 7:30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł aktor i reżyser Emilan Kamiński. Informacje potwierdziła rzecznik prasowa Teatru Kamienica Patrycja Pawlik.

— Zmarł przy rodzinie w swoim domu w Józefowie — przekazała rzeczniczka prasowa Teatru Kamienica.

Emilian Kamiński nie żyje. Kim był?

Emilian Kamiński był aktorem i reżyserem, założycielem Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. Emilian Kamiński ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. 23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w „Pierwszym dniu wolności” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.

W kolejnych latach Emilian Kamiński trafił pod skrzydła Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, gdzie zagrał w wielu spektaklach, często będących inscenizacją klasyki, w tym w sztukach Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera, Boccaccia oraz Moniuszki.

Kamiński związany z Teatrem Ateneum

Od 1983 roku na 13 lat związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie m.in. zadebiutował jako reżyser spektaklem „Słodkie miasto” Stephena Poliakoffa, był pomysłodawcą oraz współreżyserem (wraz z Wojciechem Młynarskim) słynnego spektaklu „Brel” według piosenek Jacquesa Brela. Występował także gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. W 1997 roku powrócił do Teatru Narodowego.

Podczas stanu wojennego Kamiński był jednym z współtwórców oraz wykonawców Teatru Domowego, który był formą sprzeciwu środowiska aktorskiego wobec reżimu.

— To był teatr nielegalny, to był teatr, za który ścigali nas; tam groziło kilka lat więzienia, i to politycznego, także wszystko nie było takie proste — mówił Kamiński w rozmowie z PAP. Dodał również, że aktorzy musieli być bardzo ostrożni i stąd spektakle nie były rejestrowane, ani fotografowane i dlatego też nie ma po nich żadnego śladu.

Teatr Domowy

Teatr Domowy zagrał swój spektakl po raz pierwszy 1 listopada 1982 r. w mieszkaniu Ewy Dałkowskiej. Wystawiono sztukę pt. "Przywracanie porządku", która opowiadała o więźniach stanu wojennego. Przedstawienie obejrzało wówczas około 40 widzów, następnie sztukę powtórzono jeszcze ok. 100 razy. W repertuarze było też przedstawienie komediowe, w którym pojawił się „Bluzg”, pamflet na gen. Jaruzelskiego.

— Przebrzydła szumowino, pachołku moskiewski, ty farbowana świnio, marszałku ku...wski, chamie zbuntowany, zatęchła sklerozo, gn...ju zasmarkany, ty zdrajco, zomozo — brzmi fragment słynnego "bluzgu" Wojciecha Jaruzelskiego.


Popularne role Kamińskiego

Emilian Kamiński zagrał kilkadziesiąt ról, znanych zarówno z kina jak i z telewizji. Wielką popularność przyniosła mu m. in. rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy” (1985). Dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura