Wyrzutnia HIMARS, zdjęcie ilustracyjne.
Wyrzutnia HIMARS, zdjęcie ilustracyjne.

Rosja twierdzi, że zniszczyła cztery wyrzutnie rakiet HIMARS

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Rosyjskie ministerstwo obrony informuje, że w ataku rakietowym zniszczono w Donieckiej Republice Ludowej cztery wyrzutnie rakiet HIMARS produkcji amerykańskiej. W ataku miało zginąć również 120 ukraińskich wojskowych i 130 "najemników". Komunikat pojawił się dzień po informacji o masakrze w koszarach w Makiejewce.

Moskwa informuje o zniszczeniu HIMARS-ów

- Uderzenia rakietowe i lotnicze na skupisko sprzętu wojskowego w pobliżu stacji kolejowej Drużkówka w Donieckiej Republice Ludowej zniszczyły dwie wyrzutnie rakiet wielokrotnych HIMARS produkcji amerykańskiej, cztery wyrzutnie rakiet wielokrotnych RM-70 Wampir produkcji czeskiej, ponad 800 rakiet do wyrzutni rakiet wielokrotnych, sześć pojazdów i do 120 ukraińskich żołnierzy" - powiedział  rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow.

Dodał, że w trakcie wymiany ognia pod Kramatorskiem zniszczono dwie wyrzutnie HIMARS MLRS, z których prowadzono ostrzał terenów mieszkalnych Donieckiej Republiki Ludowej. A w ataku sił powietrznych na tymczasowe punkty rozmieszczenia jednostek "Legii Cudzoziemskiej" w pobliżu miejscowości Masliakowka i Kramatorsk zabito ponad 130 "zagranicznych najemników".

W sierpniu rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił, że kraj ten zniszczył sześć wyprodukowanych w USA systemów rakietowych HIMARS od początku konfliktu na Ukrainie. Jak dotąd Moskwa nie przedstawiła dowodów w postaci filmów czy zdjęć na potwierdzenie tych słów.

Komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony

Ponadto Konaszenkow powiedział, że trzy systemy artyleryjskie M-777 produkcji amerykańskiej zostały zniszczone na stanowiskach ogniowych w pobliżu miasta Artemiwsk w Donieckiej Republice Ludowej i wsi Czerwieńcza Dibrowa w Ługańskiej Republice Ludowej  Dwie ukraińskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad zostały zniszczone w pobliżu Wołczańska w obwodzie charkowskim i Serebryanki w DRL. Dwie haubice D-30 zostały zniszczone w pobliżu miejscowości Kamienskoje i Huliajpole, w obwodzie zaporoskim. Cztery składy amunicji artyleryjskiej i sprzętu wojskowego sił zbrojnych Ukrainy zostały zniszczone w pobliżu osiedli Huliajpole i Czerwieńcze, a także magazyn broni i sprzętu wojskowego sił zbrojnych Ukrainy w pobliżu miejscowości Tiahynka, obwód chersoński.

Atak na koszary wojskowe w Makiejewce

Rosyjskie ministerstwo obrony przyznało wczoraj, że w ukraińskim uderzeniu HIMARS-em w budynek szkoły zawodowej w okupowanej Makiejewce, w którym przebywali zmobilizowani, zginęło 63 wojskowych. Jeśli wierzyć oficjalnym danym, to są to największe pojedyncze straty od początku wojny. Jak wynika z filmu krążącego po mediach społecznościowych, z budynku szkoły zawodowej nie zostało nic.

Wśród zabitych były osoby zmobilizowane z rejonu Samary, jak przyznał gubernator. Krewni ocalałych twierdzą, że liczba ofiar była znacznie większa, a rosyjscy "korespondenci wojenni" donoszą o kilkuset zabitych, oraz że na terenie koszar znajdował się skład amunicji. Armia ukraińska pisze o 400 zabitych i 300 rannych; sztab generalny armii ukraińskiej informuje o zniszczeniu 10 sztuk sprzętu w wyniku uderzenia na Makiejewkę (straty osobowe są wciąż precyzowane).

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka