Nieoficjalnie: amerykańska marynarka wiedziała o katastrofie Titana dużo wcześniej

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Sygnał implozji łodzi Titan został zarejestrowany przez tajny system amerykańskiej marynarki wojennej w niedzielę, gdy łódź straciła kontakt z powierzchnią - to ustalenia gazety "Wall Street Journal". W czwartek wieczorem Straż Wybrzeża USA potwierdziła implozję Titana i śmierć pięciu osób na pokładzie.

Eksperci zaangażowani w poszukiwanie łodzi podwodnej powiedzieli "Wall Street Journal", że wojsko rozpoczęło nasłuch w celu poszukiwania Titana tuż po tym, jak stracił łączność. Wkrótce po zaginięciu, system akustyczny wykrył dźwięk, który jak podejrzewano, był oznaką implozji łodzi nieopodal wraku Titanica.  


Informacja o implozji łodzi Titan

"US Navy przeprowadziła analizę danych akustycznych i wykryła anomalię zgodną z implozją lub eksplozją w ogólnym sąsiedztwie obszaru, gdzie znajdowała się łódź podwodna Titan, kiedy utracono łączność" - potwierdził przedstawiciel marynarki. Wojskowy dodał, że sygnał nie był definitywnym dowodem, ale informacja została od razu przekazana dowódcy w celu udzielenia pomocy akcji ratunkowej. 

Na pokładzie Titana firmy OceanGate, pływającej po dnie Atlantyku w celu zbadania szczątków Titanica, było pięć osób. Wszystkie zginęły. Organizatorzy ekspedycji potwierdzili śmierć brytyjskiego miliardera i podróżnika Hamisha Hardinga, pochodzącego z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin Shahzada Dawooda i jego syn Sulemana, współzałożyciela OceanGate Stocktona Rusha oraz francuskiego nurka Paula-Henry Nargeoleta. Od kilku dni pojawiają się doniesienia, że łódź OceanGate była podatna na awarie, a załoga igrała ze śmiercią, żeby odkrywać na nowo szczątki Titanica. 


Śmierć załogi Titana

Zdaniem Dale'ego Mole'a, byłego lekarza US Navy, śmierć ludzi w Titanie w wyniku implozji na głębokości 4 km była natychmiastowa. Gorszą alternatywą dla znajdujących się w środku łodzi byłoby długie trwanie wewnątrz. - Można sobie tylko wyobrazić, jak by to było... jest zimno, kończy się tlen. To w takiej sytuacji najlepszy możliwy scenariusz - stwierdził. Kondolencje rodzinom ofiar wystosowała Straż Wybrzeża USA i OceanGate. 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości