Który język jest najbardziej wypełniony miłością? Wyniki mogą zaskoczyć

Redakcja Redakcja Odkrycia Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Polski, norweski i hiszpański to języki europejskie, w których najlepiej można wyrazić swobodne podejście do życia. Portugalski i niemiecki mają ogromną ilość słów związanych z miłością. Co jeszcze odkryto, badając europejskie języki.

Słowa ludzi niosą

Eksperci zakładają, że ludzie, którzy mówią w różnych językach często mogą mieć inne osobowości. Aby to sprawdzić, platforma Preply przeanalizowała słowniki 16 europejskich języków, badając różnorodność słów w danym języku dla 13 tematów i porównała je z wynikami wyszukiwań w Google oraz tweetami na dany temat w konkretnym języku. W ten sposób dowiedziano się, które narodowości najbardziej angażują się w konkretne tematy i obalono wiele stereotypów.

Językami uznanymi za najbardziej „modne" nie są wcale francuski ani włoski, ale niemiecki, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. Zaraz po Niemcach w wyrażaniu zainteresowania modą znajdują się Polacy. Nasz język ma o 54 proc. więcej wyszukiwań w tej kategorii niż wynosi średnia europejska. Język francuski zajmuje dopiero 6. miejsce. Z kolei najbardziej artystycznymi językami są portugalski, holenderski i angielski, a na końcu w tej kategorii znajdują się węgierski, grecki i polski. Najbogatsze słownictwo związane z przygodami mają języki angielski, portugalski i włoski, a fiński, czeski i rumuński są najlepsze w opisywaniu pozostawania w jednym miejscu. W kategorii języków najlepiej opisujących naturę wygrywają francuski, holenderski i duński, a najmniejsze zainteresowanie przyrodą wykazuje język węgierski, grecki i czeski.

Polski nie jest językiem miłości

Jeśli jakiś naród europejski określa Polaków jako ludzi chłodniejszych i mało wyrażających swoje uczucia, to jest w tym trochę racji, bo język polski zajmuje 11. miejsce w rankingu zainteresowania miłością wśród 16 analizowanych języków. Na pierwszym miejscu jest portugalski, posiadający 277 synonimów związanych z miłością i dużą liczbę tweetów i wyszukiwań na ten temat. Ku zaskoczeniu wielu drugie miejsce zajął język niemiecki. Niemcy, proporcjonalnie do swojej populacji, zajmują 4. miejsce pod względem liczby wpisów na temat uczuć na Twitterze. Ten język może pochwalić się największą liczbą synonimów (289) spośród wszystkich słowników. Niektóre z tych określeń mogą być nieco zaskakujące, jak np. „myszka”, „mały ślimak” czy „żelka”. Angielski wyprzedza kojarzący się z namiętnością język włoski, który zajął trzecie miejsce. Powściągliwi Brytyjczycy plasują się na 9. miejscu pod względem liczby wyszukiwań tematów związanych z miłością. Proporcjonalnie, tweety w języku angielskim najczęściej dotyczą tego tematu i nic dziwnego, że ten język stworzył jedne z najbardziej znanych miłosnych wierszy na świecie. Język angielski posiada trzecie najbogatsze możliwości wyrażania miłości w różnorodny sposób słowem.

Ranking języków w kategorii związanej z rodziną jest bardzo podobny do rankingu języków wyrażających miłość. Portugalski zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii razem z francuskim (który plasuje się na 6. miejscu pod względem języków miłości), a trzecie miejsce zajmuje angielski. Problemy z wyrażeniem uczuć mogą pojawić się przy używaniu węgierskiego, fińskiego i szwedzkiego, natomiast najmniej związane z rodziną są czeski, szwedzki i fiński.

Maklerzy mówią językiem biznesu

Językiem najbardziej skoncentrowanym na biznesie i wyróżniającym się pod tym względem wyszukiwań w Google okazał się niderlandzki, który ma o 75 proc. więcej wyszukiwań dotyczących pracy niż przeciętny wynik w Europie (makler to słowo pochodzenia holenderskiego!). Za nim są język angielski i duński. Jeśli chodzi o języki skupione na przyszłości, to włoski, angielski i rumuński wyróżniają się najbardziej pod względem technologicznym. Włoski i angielski zajmują wysokie miejsca pod względem tweetów o technologii, natomiast rumuński wykazuje duże zainteresowanie tym tematem w Google. Rejestruje on aż o 84 proc. większe zainteresowanie niż średnia europejska. Języki odzwierciedlające bardziej swobodne podejście do życia to wspomniany już polski, norweski i hiszpański, a najbardziej sportowymi językami są portugalski, niemiecki i duński.

W badaniu analizowano następujące tematy: miłość, rodzina, przyroda, jedzenie, podróże, sztuka, historia, sport, praca, edukacja, zdrowie, moda i technologia. Badane języki to: portugalski, niemiecki, angielski, włoski, holenderski, francuski, hiszpański, rumuński, duński, grecki, polski, czeski, norweski, fiński, szwedzki i węgierski.

Tomasz WypychUdostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości