Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Dane robią wrażenie. KGHM z rekordową produkcją miedzi i srebra

Redakcja Redakcja Górnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Spółka KGHM Polska Miedź notuje rekordowe wydobycie i produkcję – w pierwszej połowie tego roku produkcja srebra w koncentracie wyniosła 677,4 tony co jest najwyższym wynikiem od prawie dwóch dekad. Rekordowa jest również produkcja górnicza miedzi – wydobyto 203 tysiące ton surowca, co jest najlepszym wynikiem od 5 lat.

– Rekordowy, najlepszy od 2004 roku wynik w półrocznej produkcji srebra - 677,4 ton. Najwyższa od pięciu lat półroczna produkcja miedzi w koncentracie - tak pracujemy na miano giganta, tak nasi pracownicy budują sukces KGHM. Najlepszy od 2018 roku wynik za półroczną produkcję to zasługa naszej załogi i skutecznego zarządzania. Mamy wizję i ambitne plany rozwoju, które konsekwentnie realizujemy. Po raz kolejny udowadniamy naszą silną pozycję wśród światowych liderów branży i budujemy sukces polskiej gospodarki – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Podstawowa produkcja KGHM w górę

KGHM wytwarza kilka rodzajów produktów, z wydobywanej rudy powstają między innymi srebro metaliczne, miedź metaliczna, a także koncentraty tych metali, które są wzbogaconą formą rudy przeznaczoną do dalszej obróbki.


Ze wstępnych wyników opublikowanych przez KGHM za czerwiec 2023, wynika, że produkcja jednego z największych światowych producentów miedzi i srebra kształtuje się na rekordowych poziomach. Produkcja górnicza miedzi wyniosła 202,3 tys. ton surowca w koncentracie i była wyższa o blisko 2% w stosunku do wyniku za pierwsze półrocze 2022 roku, kiedy wydobyto 198,9 tys. ton. Produkcja miedzi elektrolitycznej jest na podobnym poziomie, jak w analogicznym okresie 2022 roku: 295,8 tys. ton w stosunku do 296,3 tys. ton w analogicznym okresie roku ubiegłego. Produkcja srebra w koncentracie to 677,4 tony, co stanowi najlepszy półroczny wynik miedziowego giganta od 2004 roku.


Produkcja srebra metalicznego w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosła 699,2 ton (+ 31 t w odniesieniu do pierwszego półrocza 2022 roku) i była najwyższa w porównywalnym okresie od 2018 roku.

– Najwyższa produkcja górnicza miedzi od 2018 roku i największa górnicza produkcja srebra od blisko dwudziestu lat, to efekt ciężkiej pracy załogi KGHM i skutecznego zarządzania. Wydobywamy więcej urobku dbając o jego najwyższą jakości. Tak budujemy siłę Polskiej Miedzi – powiedział Marek Świder, wiceprezes zarządu ds. produkcji KGHM.

Produkcja miedzi i srebra przez KGHM
Produkcja w KGHM Polska Miedź S.A. za pierwsze półrocze 2023 r.

Polska Miedź od lat w czołówce

W rankingu World Silver Survey 2023 KGHM utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie" i drugie miejsce w kategorii „największych producentów srebra”. Spółka zajmuje ósme miejsce na liście największych światowych producentów miedzi, rozwijając działalność zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i międzynarodowymi trendami.


Zgodnie z założeniami budżetowymi w tym roku spółka planuje najwyższy w historii poziom nakładów inwestycyjnych i kapitałowych, przy zachowaniu stabilnej pozycji kapitałowej, finansowej i operacyjnej. Konsekwentnie realizuje plan dotyczący rozwoju, w tym Projekt Udostępniania Złoża, w ramach którego ostatnio uruchomiono najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze: szyb GG-1 o głębokości 1348 m.

MM


Komentarze