Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Czy warto zamienić kawę na matchę? Dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?

Redakcja Redakcja Strefa zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Matcha, czyli sproszkowana zielona herbata, znana jest ze swoich cennych właściwości odżywczych i zdrowotnych. Jej popularność na całym świecie systematycznie rośnie. Niektórzy twierdzą nawet, że jest ona zdecydowanie lepszym i zdrowszym rozwiązaniem niż klasyczna kawa. Czy tak jest naprawdę? Na co warto postawić, dbając o zdrowie i pobudzenie o poranku - na ciemną kawę z dużą zawartością kofeiny czy sproszkowaną zieloną herbatę?

Czym jest matcha?

Sproszkowana zielona herbata, czyli matcha, to specyficzna odmiana uprawiana metodą polegającą na zacienianiu krzewów. Przez ten zabieg rośliny zmuszone są do wzmożonej pracy bez udziału słońca. Efektem tego działania jest kumulacja wartości odżywczych w liściach krzewów, których jest zdecydowanie więcej niż przy roślinach uprawianych metodami tradycyjnymi. Dlaczego matcha podawana jest w formie sproszkowanej? Chodzi tu przede wszystkim o to, by spożywany był nie tylko sam napar, ale i cała roślina, w której zawartych jest najwięcej cennych dla zdrowia składników odżywczych.

Kawa czy matcha - co warto wybrać?

Matcha czy kawa - co jest zdrowszym rozwiązaniem? Zdecydowanie matcha, po wypiciu której umysł się uspokaja, koncentracja poprawia, odczuwalne jest też znaczne zwiększenie chęci do działania. Jeżeli chodzi o zawartość kofeiny, to w obu przypadkach jest ona podobna (kawa 96 mg, matcha 70 mg), jednak przez zawartość dodatkowych, cennych dla organizmu składników, bardziej pobudzającym napojem zdecydowanie będzie matcha.

Co jeszcze przemawia na korzyść picia matchy? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że matcha ma znacznie większą zawartość witamin i związków mineralnych niż kawa. To dobre źródło między innymi witamin B, C i K, wapnia, żelaza, fosforu oraz antyoksydantów z grupy polifenoli. Szukasz dobrej matchy? W sklepie Coffeedesk.pl znajdziesz szeroki wybór herbat matcha.

Dla kogo matcha będzie dobrym wyborem? Czy są jakieś ograniczenia w jej spożywaniu?

Matcha to wyjątkowy napar, który z powodzeniem może spożywać każdy. Ze względu na zawartość kofeiny, podobnie jak w przypadku kawy nie powinna być przyjmowana przez kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. Ograniczenie w piciu matchy powinny narzucić sobie również osoby chorujące na Hashimoto. W ich przypadku dzienna dawka matchy nie powinna przekraczać jednej filiżanki.

Matcha to napar, po który śmiało mogą sięgać również osoby starsze - wszystko dzięki temu, że przyczynia się on do regulacji poziomu cukru i w przeciwieństwie do kawy nie podnosi ciśnienia.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze