Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Fundacja PKO Banku Polskiego podaruje placówkom publicznym 1500 zestawów ratunkowych

Redakcja Redakcja Dziecko Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Fundacja PKO Banku Polskiego w ramach projektu #PKOdzieciom zakupiła 1,5 tys. zestawów ratunkowych, które pomagają szybko i skutecznie udrożnić drogi oddechowe w sytuacji zakrztuszenia lub zadławienia. Takie zdarzenia, które często mogą przydarzyć się w placówkach edukacyjnych i wychowawczych, są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci u dzieci, a także osób powyżej 65 roku życia. Sprzęt trafi do wszystkich publicznych żłobków i klubów dziecięcych w całej Polsce.

– #PKOdzieciom to projekt w ramach zainagurowanej w zeszłym roku inicjatywy Bank Dobrych Serc. Projekt jest skierowany do najmłodszych dzieci, które ze względu na swój wiek są szczególnie narażone na zadławienia, a w konsekwencji utratę zdrowia i życia. Dlatego z myślą o nich przekazujemy do publicznych żłobków i klubów dziecięcych w całym kraju specjalistyczny sprzęt ratunkowy, który pomaga w ratowaniu życia dzieci w przypadku zakrztuszenia czy zadławienia – mówi Dariusz Szwed, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Bezpieczny sprzęt dla dzieci

Fundacja PKO Banku Polskiego bezpłatnie przekaże sprzęt ratunkowy Life Vac do 1 345 publicznych placówek – 1 180 żłobków i 165 klubów dziecięcych w całej Polsce. Pozostałe 155 zestawów trafi do wybranych placówek opiekuńczo – wychowawczych, w których przebywają dzieci poniżej 3. roku życia.

Użycie zestawu ratunkowego umożliwia szybkie i skuteczne udrażnianie dróg oddechowych osobom, które się krztuszą lub dławią. Nie jest przy tym wymagana specjalistyczna wiedza albo przeszkolenie. Sprzęt jest certyfikowany i bezpieczny dla maluchów. Jego działanie polega na zasysaniu ciała obcego z dróg oddechowych w sposób nieinwazyjny i skuteczny.

– Każdy żłobek, przedszkole czy klub dziecięcy powinien mieć taki sprzęt na wyposażeniu. Dzieci są szczególnie narażone w przypadku zadławienia czy zakrztuszenia. W takiej sytuacji ważna jest natychmiastowa reakcja i liczy się każda minuta. Dlatego – z jednej strony – chcemy działać prewencyjnie – dostarczając do placówek publicznych sprzęt, który jest w pełni bezpieczny dla najmłodszych i może być stosowany przez każdego. Z drugiej strony, chcemy zwiększać świadomość rodziców i opiekunów. Uczyć ich, jak poradzić sobie w sytuacji zadławienia czy zakrztuszenia u dziecka. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć zagrożenie wśród najmłodszych i zminimalizować ryzyko tragedii, która może się wydarzyć w trakcie zabaw czy wspólnych posiłków – mówi Aleksandra Mazur, Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Ambasadorem akcji jest zawodowy ratownik medyczny i instruktor Mateusz Mokrzycki. We współpracy z nim Fundacja PKO Banku Polskiego przygotowała również specjalne filmy instruktażowe na temat profilaktyki i pierwszej pomocy w zadławieniach, skierowane do rodziców, a także opiekunów w żłobkach i przedszkolach.

Wiedza ratuje życie

– Zakrztuszenie czy zadławienie u dziecka to sytuacja zagrożenia życia. Ale jeśli rodzic czy opiekun wie, jak prawidłowo postępować, może skutecznie pomóc, jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. Uczmy się tego i nie bójmy się pomagać. Zapobiegajmy zadławieniu, prawidłowo sadzając dziecko podczas posiłku, starając się, by nie biegało i było skupione na jedzeniu. Krójmy okrągłe warzywa i owoce na odpowiednie kawałki. Nie pozostawiajmy w zasięgu dzieci drobnych fragmentów zabawek. W przypadku zakrztuszenia, prawidłowe ułożenie dziecka, wykonanie do 5 uderzeń w plecki i do 5 uciśnięć nadbrzusza pomaga udrożnić drogi oddechowe i uratować życie. Cieszę się, że w tak ważnym celu jak ratowanie dzieci Fundacja PKO Banku Polskiego nawiązała współpracę z LifeVac Polska, które dostarcza urządzenia – podkreśla Mateusz Mokrzycki, ratownik medyczny.

Zadławienie to problem, którego nie należy bagatelizować. U dzieci jest nie tylko częstsze, ale i bardziej niebezpieczne niż u osoby dorosłej. Może prowadzić nawet  do utraty zdrowia i życia. 

Zdrowie to jeden z obszarów programowych, którym zajmuje się Fundacja PKO Banku Polskiego. W tym roku Fundacja wsparła m.in. budowę Hospicyjnego Domu Aniołków w Skowierzynie, miejscowości znajdującej się na styku trzech województw - podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego. Organizuje także coroczne Bankowe Akcje Honorowego Krwiodawstwa wśród pracowników PKO Banku Polskiego w całej Polsce.


Komentarze