Fot. Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/KREMLIN / POOL
Fot. Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/KREMLIN / POOL

Putin oddał Gazpromowi zachodnie fabryki. Unia Europejska protestuje

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Wojna na Ukrainie przynosi nieoczywiste skutki gospodarcze. Media donoszą, że prezydent Rosji Władimir Putin dał Gazpromowi fabryki lodówek Boscha i bojlerów Ariston. Unia Europejska oczywiście protestuje i mówi o łamaniu prawa międzynarodowego, ale mało prawdopodobne, żeby wpłynęło to na zmianę decyzji dyktatora.

Media: Putin oddał zachodnie fabryki Gazpromowi

O sprawie donosi portal wyborcza.biz. Dziennikarze precyzują, że mowa jest jedynie o "czasowym zarządzaniu" przez Gazprom obiektów, które należały do zagranicznych gigantów technologicznych.

- Gazprom dostaje w czasowe zarządzenie spółkę niemieckiego Boscha, posiadającą fabrykę lodówek i pralek w okolicach Sankt Petersburga, a także spółkę włoskiego koncernu Ariston, która w obwodzie leningradzkim ma fabrykę nagrzewaczy wody - postanowił Putin.

W przeszłości przywódca Kremla podejmował już podobne kroki. W 2023 r. prezydent Rosji wprowadził podobny przymusowy zarząd w rosyjskich elektrociepłowniach fińskiego koncernu Fortum, w browarach duńskiego koncernu Carlsberg i mleczarniach francuskiego koncernu Danone, a także w największej dotąd w Rosji sieci sprzedaży samochodów Rolf.


Unia Europejska protestuje

Decyzja rosyjskiego prezydenta została natychmiast oprotestowana przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. W sobotę swój komunikat w tej sprawie przedstawiła służba dyplomatyczna Unii Europejskiej (EEAS).

"Rosja w dalszym ciągu podejmuje działania przeciw działającym w tym kraju spółkom z UE. (...) Te kroki wymierzone w legalną działalność gospodarczą są kolejnym dowodem lekceważenia przez Rosję prawa i zasad międzynarodowych" - czytamy w oświadczeniu unijnej dyplomacji.

Zareagowały także poszczególne kraje wspólnoty. Wyborcza.biz donosi, że szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani zapowiedział, że włoskie MSZ wezwie ambasadora Rosji i będzie od niego domagać się wyjaśnienia powodów nacjonalizacji przez Rosję majątku firmy Ariston.

Warto dodać, że mamy do czynienia z de facto nacjonalizacją obiektów należących do prywatnych firm za pomocą dekretu/rozporządzenia prezydenta Federacji Rosyjskiej. Ma on w swoim kraju nieograniczoną władzę i może podejmować takie decyzje samodzielnie. Często kpiąc sobie z międzynarodowego prawa.

Wielkie firmy zawiesiły produkcje w Rosji

Fabryka Boscha produkowała lodówki i pralki niemieckiej marki Bosch i polskiej Zelmer. Zawiesiła swoją działalność po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Władze znanego koncernu podejrzewały, że w ich fabrykach mogła trwać produkcja komponentów, które Rosja chciałaby wykorzystać w celach militarnych.

Inne firmy zawiesiły swoją działalność m.in. z powodu sankcji nałożonych na Rosję.

MB

Fot. Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/KREMLIN / POOL

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka