Zapytali Polaków o poparcie dla CPK. Wyniki są jednoznaczne

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Respondenci w większości chcą budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - wynika z sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Realizację inwestycji popiera ponad 60 proc. badanych. To już kolejny sondaż, z którego wynika jednoznacznie "Tak dla CPK".

Większość za budową CPK

Pracownia IBRiS zadała ankietowanym pytanie "Czy Pana/i zdaniem Centralny Port Komunikacyjny (CPK) powinien zostać wybudowany". 61,1 proc. odpowiadających uznało, że tak: 29,2 proc. uznało "zdecydowanie tak", natomiast 31,9 proc. "raczej tak". Przeciwników hubu lotniczo-kolejowego jest 21,4 proc. respondentów. "Raczej nie" - to opinia 15 proc., a "zdecydowanie nie" - 6,4 proc. uczestników badania. Grono 17,5 proc. ankietowanych nie wyraziło zdania w tej sprawie. 


PiS i Konfederacja - ich wyborcy najmocniej chcą CPK

A jak preferencje dotyczące budowy CPK rozkładają się na zwolenników poszczególnych partii? Przewaga jest w elektoratach PiS i Konfederacji. Jeśli mowa o wyborach ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, to 62 proc. opowiada się za budową, a 26 proc. - "raczej za". Razem daje to 88 proc. w elektoracie PiS. Przeciwko opowiada się 10 proc. 

Z kolei łącznie 78 proc. wyborców Konfederacji chciałoby, by CPK powstało (49 proc. - za, 29 proc. - "raczej za"). 27 proc. głosujących na to ugrupowanie nie popiera inwestycji. 

Inaczej jest w przypadku ugrupowań rządzących. Głosujący na KO są niezwykle podzieleni - 45 proc. jest za, natomiast 34 proc. przeciwko. Elektorat Lewicy natomiast jest anty-CPK: 44 proc. uważa, że CPK nie powinien zostać zrealizowany, a 30 proc. wyraża odmienny pogląd. Wyborcy Trzeciej Drogi na ogół są za CPK: 17 proc. "zdecydowanie", 48 proc. - "raczej", przy 23 proc. sprzeciwu. 


Fot. Wizualizacja CPK

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka