na zdjęciu: Maciej Karczyński w programie "Jastrzębowski wyciska" fot. Salon24.pl ©
na zdjęciu: Maciej Karczyński w programie "Jastrzębowski wyciska" fot. Salon24.pl ©

Były oficer ABW: Musimy uwierzyć w służby, stworzyć własnego Jamesa Bonda

Redakcja Redakcja Jastrzębowski wyciska Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
– Musimy zmienić swoje podejście do służb. To, że zhakowano PAP, nie świadczy o kompromitacji i ułomności służb. Historia pokazała, że zaatakować można wszystko i wszystkich, nawet World Trade Center czy ostatnio Izrael. Musimy uwierzyć w służby, stworzyć własnego Jamesa Bonda - powiedział w Salon24.pl Maciej Karczyński, specjalista ds. służb i bezpieczeństwa, były rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, były inspektor policji, obecnie rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu ds. Środowiska.

Maciej Karczyński w "Jastrzębowski wyciska"

Gościem programu "Jastrzębowski wyciska" był w poniedziałek Maciej Karczyński, specjalista ds. służb i bezpieczeństwa, były rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, były inspektor policji, obecnie rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu ds. Środowiska. 

Maciej Karczyński opowiedział w rozmowie ze Sławomirem Jastrzębowskim o kondycji polskich służb, atakach hakerskich oraz serii pożarów. Już na początku skomentował atak hakerski na Polską Agencję Prasową. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu w systemie PAP pojawiła się fałszywa depesza informująca o tym, że od lipca rozpoczyna się mobilizacja wojskowa obejmująca 200 tys. osób. Została ona błyskawicznie zdementowana, jednak nie brakowało opinii, że jest to kompromitacja służb.

Odnosząc się do ataku na PAP były oficer ABW stwierdził, że tak wyglądają dzisiejsze realne warunki bojowe. Zdaniem Karczyńskiego nie można jeszcze ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że za atakiem hakerskim na Polską Agencję Prasową stoją Rosjanie. (dalsza część tekstu pod materiałem wideo)

Obejrzyj całą rozmowę z Maciejem Karczyńskim na naszym kanale YouTube:

Pytany o to, czy polskim służbom brakuje sprawniejszego i wyraźniejszego komunikowania obywatelom zagrożeń choćby w przestrzeni online, ekspert przyznał, że nie jest to takie proste. – Służby lubią ciszę, nie przepadają za mediami i rzecznikami prasowymi – stwierdził Karczyński i dodał, że służby nie mogą o wszystkim informować społeczeństwa.


Karczyński: Musimy zmienić podejście do służb, wierzyć, że możemy na nich polegać 

Jednocześnie były oficer ABW podkreślił, że od poczucia pełnego bezpieczeństwa ważniejsza dla społeczeństwa jest świadomość zagrożeń oraz poczucie obywateli, że mogą i powinni polegać na służbach. 

– Musimy zmienić swoje podejście do służb. To, że shakowano PAP, nie świadczy o kompromitacji i ułomności służb. Historia pokazała, że zaatakować można wszystko i wszystkich, nawet World Trade Center czy ostatnio Izrael. Musimy uwierzyć w służby, stworzyć własnego Jamesa Bonda - twierdzi ekspert.

na zdjęciu: Maciej Karczyński w programie "Jastrzębowski wyciska" fot. Salon24.pl ©

SW

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj54 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka