na zdjęciu: dym podczas palenia. fot. Tuur Tisseghem/ StockSnap, CC0
na zdjęciu: dym podczas palenia. fot. Tuur Tisseghem/ StockSnap, CC0

Palacze głosują głównie na jedną partię. Politycy zaszkodzą sobie przed wyborami?

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Okazuje się, że osoby z nałogiem nikotynowym popierają przede wszystkim Koalicję Obywatelską. Gdyby od nich tylko zależał układ rządzący, to partia Donalda Tuska sprawowałaby władzę samodzielnie - wynika z sondażu pracowni Kantar wśród palaczy.

KO wygrywa w cuglach wśród palaczy

Jakie są preferencje wyborcze palaczy tradycyjnych papierosów, podgrzewaczy i e-papierosów? Sprawdziła to pracownia Kantar. 

Okazuje się, że gdyby głosować mogli wyłącznie palacze, Koalicja Obywatelska nie tylko w cuglach wygrałaby wybory, ale nie potrzebowałaby partnerów do stworzenia rządu. Ponad 33% ankietowanych deklarowało, że w ostatnich wyborach do Sejmu głosowało na tę formację. PiS wskazało około 16%. To duża różnica w porównaniu z ubiegłorocznym poparciem ogólnokrajowym, gdy KO uzyskała 30,70%, a PiS 35,28%.

Oto wyniki poparcia dla partii przez osoby palące wyroby tytoniowe:

- KO – 33,6%

- PiS – 16%

- TD – 11%

- Lewica – 10,6%

- Konfederacja – 7,6% 


Polityka rządu niekorzystna dla palaczy

Mało kto w debacie publicznej zwraca uwagę na ten aspekt polityki prozdrowotnej. A okazuje się, że różne partie mogą mieć zróżnicowane podejście do tematu ograniczenia dostępu do tytoniu. W tym kontekście wyraźnie widać, że obecny rząd może sam sobie podłożyć nogę przed nadchodzącymi wyborami. Minister Izabela Leszczyna jest bowiem twarzą planu, by z rynku wyeliminować e-papierosy. Rząd pracuje też nad tym, by zakazać palenia na balkonach w blokach. A już w 2025 roku tradycyjnie na palaczy czeka podwyżka akcyzy. Na wyroby tytoniowe od stycznia będą płacić więcej.  

na zdjęciu: dym podczas palenia. fot. Tuur Tisseghem/ StockSnap, CC0Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj33 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka