Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Orban już po spotkaniu z Putinem. Premier Węgier kreuje się na unijnego negocjatora

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Stanowiska Rosji i Ukrainy w sprawie zakończenia wojny są od siebie bardzo dalekie – powiedział w piątek po południu premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej po spotkaniu z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem. Wcześniej politycy obu państw wydali wspólne oświadczenie. Orban zdecydowanie kreuje się przed Putinem jako negocjator UE.

Spotkanie Orbana z Putinem. Oświadczenie obu polityków

„Po wizycie w Kijowie i Moskwie zrozumiałem, że stanowiska Rosji i Ukrainy są od siebie bardzo dalekie” – powiedział Orban. „Potrzeba jeszcze wielu kroków, aby zbliżyć się do zakończenia wojny” – dodał.

Orban rozmawiał z Putinem o obecnych inicjatywach pokojowych, możliwości zawieszenia broni i negocjacjach oraz przyszłych stosunkach w Europie po zakończeniu wojny. „Po dwóch latach (wojny) brakuje państw, które utrzymywałyby kontakty z obiema wojującymi stronami. Węgry są akurat jednym z nielicznych takich krajów” – dodał polityk.

Węgry przejęły 1.07 rotacyjne przewodnictwo w UE. Orban wykorzystał to, żeby przyjąć rolę unijnego „ambasadora pokoju”, mimo że przywódcy UE dystansują się od jego działań.

"Węgry wkrótce staną się jedynym krajem w Europie, który będzie mógł prowadzić dialog zarówno z Rosją, jak i Ukrainą" - oznajmił Orbán w Moskwie, cytowany przez rosyjskie media.

„Za najważniejsze zadanie podczas naszej prezydencji w UE uważamy walkę o pokój” – stwierdził premier Węgier. Podkreślił, że „bez dyplomacji i kanałów komunikacji nie osiągniemy pokoju”.

„Premier Węgier przedstawił dobrze nam znany zachodni punkt widzenia, w tym punkt widzenia Ukrainy” – powiedział Putin, dodając, że traktuje wizytę Orbana jako próbę „wznowienia dialogu” i „dania mu dodatkowego impulsu”.


Spotkanie prezydenta Rosji i premiera Węgier trwało 3 godziny

Spotkanie obu polityków trwało około trzech godzin. Według słów doradcy Putina Jurija Uszakowa, cytowanego przez rosyjskie media, rozmowy przebiegły w „bardzo dobrej atmosferze”, a Orban nie przekazał Putinowi żadnych wiadomości od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

We wtorek Orban złożył pierwszą wizytę w Kijowie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Rozmawiał z Zełenskim na temat ewentualnego zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych.

Dziennikarze zapytali wprost prezydenta Rosji Władimira Putina, co usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbána na temat reakcji ukraińskiego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego na propozycję Budapesztu dotyczącą zawieszenia broni. "Nie" - odpowiedział z uśmiechem, gdy poproszono go o podzielenie się tym, co powiedział mu Orban.

Europejscy przywódcy krytykują postawę Orbana

Wizyta Orbana w Moskwie została skrytykowana przez wielu europejskich polityków, w tym premiera Donalda Tuska, a także ukraińskie MSZ, które poinformowało, że premier Węgier nie uzgodnił swojej inicjatywy z Kijowem. „Dla naszego państwa zasada +żadnych porozumień o Ukrainie bez Ukrainy+ pozostaje nienaruszalna i apelujemy do wszystkich państw o jej surowe przestrzeganie” – podało MSZ.

Choć Orban przyznał w jednym z wywiadów, że Węgry nie mają mandatu do prowadzenia negocjacji w imieniu UE w sprawie wojny na Ukrainie, to chcą wybadać stanowiska obu walczących stron.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że Węgry poinformowały Sojusz o tym, że premier Viktor Orban planuje wizytę w Moskwie. Stoltenberg oczekuje, że w przyszłym tygodniu Orban zrelacjonuje przebieg swojej wizyty na szczycie NATO w Waszyngtonie.

Węgry przejęły prezydencję w UE. Szukają pokoju na Ukrainie

W poniedziałek Węgry przejęły półroczną prezydencję w Radzie UE. Po wizycie w Kijowie Orban oznajmił w wywiadzie dla szwajcarskiego tygodnika „Die Weltwoche”, że przygotowuje raport dla Rady Europejskiej na temat możliwości osiągnięcia pokoju na Ukrainie.

Bezpośrednio z Moskwy Orban udaje się do Szuszy w Azerbejdżanie, gdzie w piątek i sobotę odbywa się szczyt Organizacji Państw Turkijskich, w której Węgry mają status obserwatora.

MB

Fot. Premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin. Źródło: PAP/EPA

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka