Fot. PAP
Fot. PAP

Komu najbardziej ufają Polacy? Prezydenta goni dwóch koalicyjnych liderów

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Największym zaufaniem wśród polityków cieszy się prezydent Andrzej Duda – wynika z najnowszego sondażu IPSOS przeprowadzonego dla portalu DoRzeczy.pl. Na drugim miejscu w sondażu znalazł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Polacy najbardziej ufają prezydentowi

Redakcja portalu DoRzeczy.pl zapytała Polaków, któremu politykowi ufają najbardziej.

Liderem zestawienia jest prezydent Andrzej Duda. 49 proc. Polaków wskazało, że budzi on zaufanie, w tym 28 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie budzi zaufanie", a 21 proc. – "raczej budzi zaufanie". Odmienne zdanie ma równo połowa ankietowanych - 34 proc. stwierdziło, że prezydent "zdecydowanie nie budzi zaufania", a 16 proc., że "raczej nie budzi". 1 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Na drugim miejscu w sondażu znalazł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia, któremu ufa 44 proc. Polaków. "Zdecydowanie budzi zaufanie" u 10 proc. ankietowanych, a "raczej budzi" u 34 proc. Odmiennego zdania jest 53 proc. Polaków - 32 proc. oceniło, że Hołownia "zdecydowanie nie budzi zaufania", a 21 proc., że "raczej nie budzi".

Podium zamyka wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Według sondażu budzi on zaufanie u 42 proc. badanych, w tym u 34 proc. "raczej budzi zaufanie", a u 8 proc. "zdecydowanie". Lider PSL nie budzi jednak zaufania u ponad połowy Polaków (53 proc.). 27 proc. respondentów oceniło, że szef MON "raczej nie budzi zaufania", a 26 proc, że "zdecydowanie nie budzi".


Jaki tuż za podium. Tusk i Kaczyński daleko w tyle

Na kolejnym miejscu znalazł się się Patryk Jaki. 1/5 ankietowanych oceniła, że Patryk Jaki "zdecydowanie budzi zaufanie", a 21 proc., że "raczej budzi zaufanie". Z kolei 17 proc. badanych stwierdziło, że europoseł PiS "raczej nie budzi zaufania", 37 proc., że "zdecydowanie nie budzi".

Daleko za nim w rankingu znaleźli się: premier Donald Tusk, Mateusz Morawiecki, Krzysztof Bosak, Adam Bodnar i Jarosław Kaczyński.

W sondażu nie zbadano zaufania do Trzaskowskiego

Badanie zostało zrealizowane przez pracownię IPSOS w dniach 1-3 lipca metodą CATI. Sondaż zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków N=1000.

Co ciekawe, w badaniu nie uwzględniono prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. W innych sondażach gospodarz stolicy cieszy się dużym poparciem Polaków. Jest on też typowany jako kandydat KO w wyborach na prezydenta RP, które odbędą się w 2025 roku.

MB

Fot. Prezydent Andrzej Duda. Źródło: PAP/Tytus Żmijewski

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka