Czy Rosja wykorzysta Polaków do uderzenia w Litwę?

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 128

Eksperci ostrzegają: Rosja będzie prowadzić wojnę hybrydową na wschodzie. W tym celu będzie wykorzystywać incydenty nawet poza poza terytorium Ukrainy, po to, by destabilizować sytuację w regionie.

Jak wygląda w praktyce wojna hybrydowa? Przede wszystkim jest to strategia, która przygotowuje do wojny i ma na celu ukrycie rzeczywistych działań i intencji państwa, które ją prowadzi. Jeden ze stosowanych środków w wojnie hybrydowej polega na zmasowanej propagandzie, wywoływaniu dzięki niej powstań, aktów terrorystycznych i podburzaniu ludności.

Piotr Maciążek, analityk portalu Defence24.pl, jako przykład podaje sytuację Polaków na Litwie i propagandę, jaką stosują Rosjanie w Internecie. "Dotychczasowe incydenty, jakie miały miejsce, w tym np. internetowy żywot "Wileńskiej Republiki Ludowej", czy chuligańskie ataki na ambasadę RP w Wilnie, sugerują, że "osią narracyjną" działań podejmowanych przez Kreml będzie wykorzystywanie kwestii mniejszości polskiej na Litwie oraz trudnej historii polsko-litewskiej do destabilizowania całego regionu" - pisze Maciążek.

Lider Akcji Wyborczej na Litwie Waldemar Tomaszewski wspiera Rosjan: krytykuje Majdan, wykorzystuje casus Kosowa do legitymizowania statusu Krymu. Jego asystentem w Parlamencie Europejskim był Wiktor Bałakin, były oficer KGB. Obecnie Tomaszewski zatrudnił na to miejsce Romualdę Poszewieckieja, dawną dziennikarkę prokremlowskich mediów. Maciążek wskazuje, że wpływy Moskwy w Akcji Wyborczej na Litwie służą współpracy z rosyjską mniejszością w tym kraju. Jaki może być efekt tej niepozornej na pierwszy rzut oka operacji? Żądania, dotyczące np. autonomii przez mniejszość narodową, wzywającą w dodatku Polskę o dostawy broni - analizuje Maciążek.

Litwa przygotowuje się do wojny hybrydowej. Żołnierze uczestniczą w specjalnych szkoleniach, a litewski parlament zgodził się na używanie broni w czasie pokoju w nadzwyczajnych sytuacjach - w razie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Czy Rosja będzie wykorzysta mniejszości polską na Litwie i rosyjską na Łotwie do destabilizowania sytaucji w krajach nadbałtykich? Jak NATO powinno regować  w takiej sytuacji?

 

źródło: http://www.defence24.pl/analiza_moskwa-przygotowuje-konflikt-hybrydowy-z-wilnem-wykorzysta-litewskich-polakow

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj128 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka